fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Wyłudzał pieniądze od przedsiębiorców

ROL
Nawet tysiąc firm może być poszkodowanych przez 28-letniego mężczyznę. Wyłudzał on pieniądze za wpisanie do Ogólnopolskiej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Mężczyzna wysyłał przedsiębiorstwom wezwania do zapłaty za wpis do tego rejestru. – Żądał od nich firm po 120 zł – opowiadają wrocławscy policjanci, którzy zajmowali się sprawą.

Do tej pory mundurowym udało się ustalić, że mężczyzna rozesłał kilkadziesiąt tysięcy takich wezwań.

Ile przedsiębiorstw zapłaciło za wpis do rejestru? Policja szacuje, że na chwilę obecną może być ich nawet około tysiąca. Kiedy właściciele firm odkryli, że nie muszą wcale funkcjonować w tej ewidencji, a wezwania do zapłaty są bezprawne zaczęli składać zawiadomienia o przestępstwie.

Wrocławscy policjanci ustalili, że za Ogólnopolską Ewidencję Działalności Gospodarczej stał 28-latek z terenu województwa zachodniopomorskiego.

Ale nie mieszkał w swoim domu. Ukrywał się w Warszawie. Tu też wpadł. Okazało się, że mężczyzna był też poszukiwany listem gończym przez sądy i prokuratury na terenie kraju, za wcześniejsze przestępstwa.

Teraz usłyszał nowe zarzuty oszustwa i trafił do aresztu na trzy miesiące. Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia. Policja i prokuratura proszą firmy, które zapłaciły za wpis do ewidencji o zgłaszanie się do najbliższej jednostki policji, by złożyć tam zawiadomienia. Można je też wysłać do Komisariatu Policji Wrocław – Stare Miasto lub Prokuratury Rejonowej Wrocław - Stare Miasto.

To nie pierwszy taki przypadek, kiedy oszuści próbują wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców. Resort gospodarki regularnie ostrzega przed takimi przypadkami. Zwykle oszuści wysyłają wezwania do zapłaty w kwocie od 72 zł do 248 zł na konto podmiotu, którego dane wynikają z załączonego przekazu pocztowego.

Wśród  rejestrów, przed którymi ostrzega resort gospodarki były m.in. Krajowa Ewidencja Informacji o Przedsiębiorcach, Ewidencja Działalności Gospodarczych, Rejestr Polskich Firm i Działalności Gospodarczych, Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, czy Krajowy Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych.

Ministerstwa Gospodarki wyjaśnia, że jedynym rejestrem publicznym ewidencjonującym przedsiębiorców-osoby fizyczne jest CEIDG, którą prowadzi Minister Gospodarki i do której wpis jest bezpłatny.

- Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Wszelkie wezwania do zapłaty nadsyłane przez różne podmioty należy traktować, jako ofertę komercyjną, nie związaną z CEIDG. Dokonanie na ich rzecz żądanej zapłaty jest całkowicie dobrowolne – podkreśla resort gospodarki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA