fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Niepełnosprawni odbywają staże w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim

Agnieszka Zawadzka
materiały prasowe
Rozmowa: Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka wojewody mazowieckiego ds. równego traktowania oraz mniejszości narodowych i etnicznych

Rz: Osoby z niepełnosprawnością umysłową odbywają staże w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Skąd taki pomysł?

Agnieszka Zawadzka: To bardziej treningi zawodowe niż staże. Biorą w nich udział osoby z zaburzeniami poznawczymi. To jedna z najbardziej wykluczonych grup społecznych. Chcemy wspierać takie osoby w rozwoju zawodowym i przyczynić się do przełamania przekonania, że nie mogą pracować. To dlatego wraz z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przygotowaliśmy program takich treningów w ramach projektu Centrum Dzwoni.

Jakie są korzyści dla urzędu, poza wizerunkowymi, które są oczywiste?

Tak konstruujemy środowisko pracy, żeby osoby te mogły wykonywać realne zadania. Odciążają w ten sposób pracowników urzędu. Środki na organizację treningów pracy zdobywa współpracujące z nami stowarzyszenie, między innymi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Koszty generuje przede wszystkim zatrudnienie trenera pracy, który wspomaga osobę z niepełnosprawnością w wykonywaniu powierzonych jej obowiązków. Urząd nie ponosi kosztów finansowych programu, a zyskuje realną pomoc.

Dochodzi też ważny element uczenia się. Pracownicy urzędu od trenerów pracy mogą się dowiedzieć, jak dostosowywać stanowisko pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnością umysłową. Ważna jest też sama obecność osób niepełnosprawnych w urzędzie. To administracja publiczna ma do wypełnienia misję – przełamać stereotyp, że takie osoby nie mogą pracować. Dzięki programowi pracownicy urzędu nabywają innych nowych kompetencji – uczą się komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.

Ile osób odbyło już taki trening?

Porozumienie zawarliśmy niedawno. Trening odbyła więc dopiero jedna osoba. Niepełnosprawna intelektualnie pani Agata pracowała w biurze budżetowo-księgowym naszego urzędu. Wykonywała pomocnicze czynności, takie jak obsługa urządzeń biurowych, niszczenie dokumentów, pomoc przy ich archiwizacji, pakowanie i stemplowanie kopert oraz roznoszenie korespondencji. Trening trwał dwa tygodnie. Mamy nadzieję, że w urzędzie uda się dla pani Agaty zorganizować wkrótce płatny staż. Treningi są bowiem bezpłatne. Trwają też przygotowania do przyjęcia na trening kolejnej osoby.

Jakie korzyści z treningu czerpie niepełnosprawny?

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną podczas edukacji nie mają najczęściej szansy poznać, jak wygląda realne środowisko pracy. Edukacja zawodowa odbywa się w szkole. Kontakty społeczne tej grupy niepełnosprawnych są często bardzo ograniczone. Trening pracy to dla nich duże wyzwanie, ale też na pewno bardzo ciekawe, rozwijające doświadczenie. Mają szansę zobaczyć, że mogą być wartościowymi pracownikami.

Jaka jest rola trenera pracy?

Po pierwsze, pomaga dobrać pracodawcy zadania dla pracownika tak, by były one możliwe do wykonania dla osoby z niepełnosprawnością. Trener towarzyszy też pracownikowi od początku stażu do jego zakończenia. Demonstruje, na czym będą polegać jego obowiązki, i tłumaczy, jak wykonać je prawidłowo. Monitoruje również, czy się to udaje. Co ważne, trener nie wykonuje obowiązków stażysty, tylko go wspiera i motywuje.

Rolą trenera jest też pośredniczenie między osobą z niepełnosprawnością a resztą pracowników. Bywa, że takie osoby mają trudności w komunikowaniu się, np. bardzo niewyraźnie mówią. Docelowo trener pracy ma się wycofywać i wspomagać pracownika tylko telefonicznie.

Ile osób będzie odbywało u państwa treningi?

Nie wprowadziliśmy ograniczeń. Jesteśmy otwarci i czekamy, kogo stowarzyszenie do nas skieruje. Miejsc mamy dużo, bo do udziału w treningach zgłosiły się wszystkie wydziały w urzędzie.

Chętni do odbycia treningu wciąż mogą się zgłaszać. Najlepiej do Stowarzyszenia, tel. 22 620 30 31 www.centrumdzwoni.pl.

Czy poleciłaby pani udział w takich treningach innym urzędom?

Oczywiście. Taka jest rola administracji, żeby zachęcać osoby z niepełnosprawnościami do pracy i pokazywać, że mogą one być pełnowartościowymi pracownikami. Czasem potrzebują tylko dostosowania środowiska pracy do ich potrzeb.

—rozmawiała Katarzyna Wójcik

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA