fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Urząd skarbowy pozwala odliczać laptopy niepełnosprawnym

www.sxc.hu
Niepełnosprawny może skorzystać z ulgi na zakup sprzętu, który ułatwia mu codzienne życie.

Komputer to okno na świat wielu chorych osób. Kupując go, liczą na ulgę podatkową. Okazuje się jednak, że fiskus nie zawsze zgadza się na odliczenie wydatków. Jego zdaniem nie każdy sprzęt jest przydatny w rehabilitacji.

Przypomnijmy, że prawo do ulgi podatkowej mają niepełnosprawni oraz osoby, które ich utrzymują. Mogą pomniejszyć dochód o wydatki na cele rehabilitacyjne, m.in. zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają choremu wykonywanie czynności życiowych, stosownie do jego potrzeb.

Czy takim sprzętem jest tablet? O to zapytał skarbówkę niepełnosprawny, który ma trudności z chodzeniem (uszkodzone od urodzenia narządy ruchu oraz układ kostny).

Z tabletu może korzystać każdy

Dzięki tabletowi załatwia wiele codziennych spraw – robi zakupy, płaci rachunki, komunikuje się z innymi, podnosi swoje kwalifikacje. Sprzęt umożliwia mu też korzystanie z instruktażu do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych w domu. Kosztował ponad 1 tys. zł i podatnik chciałby odliczyć wydatek od dochodu.

Nic z tego. Fiskus wprawdzie przyznał, że tablet jest pomocny w codziennym życiu chorej osoby, nie wyróżnia się jednak indywidualnymi cechami związanymi z rodzajem niepełnosprawności (np. specjalnym oprogramowaniem). Jest to urządzenie, z którego może korzystać każdy (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPBII/1/ 415-898/14/MCZ).

Pozytywną odpowiedź skarbówki dostał natomiast mężczyzna, który po skoku do wody ma uraz kręgosłupa szyjnego. Skutkiem jest niedowład kończyn. Pracuje przez internet, wykorzystując laptop. Służy on mu też do komunikowania się z bankami, urzędami, znajomymi. Podkreśla, że urządzenie ma oprogramowanie i funkcje pomocne dla osób niepełnosprawnych takie jak klawisz trwały i klawisz myszy.

Czy może odliczyć wydatek na zakup komputera? Łódzka Izba Skarbowa nie miała nic przeciwko temu (interpretacja nr IPTPB2/415-401/14-4/AK). Zgodziła się z tym, że laptop przystosowany dla osób niepełnosprawnych jest indywidualnym sprzętem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych.

Podobnie było w sprawie osoby, która po chorobie Heinego-Mediny i mastektomii chodzi o kulach i ma kłopoty z prawą ręką.

Kontakty z otoczeniem

Kupiła laptop, który ułatwia jej samodzielne wykonywanie podstawowych czynności życiowych – opłacanie rachunków, zakupy, rezerwację wizyt u lekarzy, dostęp do informacji o leczeniu oraz rehabilitacji. Może też dzięki niemu aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i komunikować się z otoczeniem. Te argumenty wystarczyły łódzkiej IS do zaakceptowania prawa do odliczenia (nr IPTPB2/415-354/ 14-4/Akr).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA