fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Dla liberałów Fox News brzmi jak przekleństwo

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Rozmowa z Zbigniewem Lewickim, amerykanistą z UKSW

Rzeczpospolita: Fox TV planuje wykupić prawa do transmisji polskiej ligi piłkarskiej. Co to za telewizja?

Prof. Zbigniew Lewicki: To olbrzymi konglomerat, który można podzielić na dwa segmenty. Pierwszym jest sieć niezależnych od siebie kanałów tematycznych. Drugim segmentem jest kanał informacyjny Fox News, który powstał na zasadzie odreagowania programów stacji CNN. Telewizja CNN, która na szerokie wody wypłynęła podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, na początku była bezstronna. Jednak wraz z upływem czasu zaczęła przedstawiać wiadomości z lewicowego punktu widzenia. Zaszła więc potrzeba utworzenia alternatywy.

I udało się?

Tak, Fox News to stacja konserwatywna, bardzo wyrazista, jej komentatorzy nie boją się mówić ostro, a w dodatku są powszechnie znani. Pracowała tam m.in. Sarah Palin, kandydatka na wiceprezydenta USA, osoba jednoznacznie konserwatywna. A ponieważ Stany Zjednoczone są krajem w większości konserwatywnym, to telewizja ta cieszy się dużą popularnością. Fox News to firma lojalna wobec swych pracowników, nie zwalnia się z niej dziennikarzy, którzy są krytykowani przez konkurencję.

Kto jest właścicielem stacji?

Rupert Murdoch, postać kontrowersyjna, znana głównie ze stworzenia ogromnego imperium medialnego oraz z afery podsłuchowej w Wielkiej Brytanii, która bardzo zaszkodziła jego reputacji. Jednak na pewno jest to człowiek wyrazisty, który zbudował ogromne imperium. Mam dla niego wiele szacunku. Nie jest chodzącym aniołem, ale kto z wielkich ludzi nim jest?

Jak Fox News jest odbierana w USA?

Wiadomości tej stacji oglądają osoby, które lubią słuchać, jak dziennikarze zwalczają lewicowców. Zresztą ulubionym celem komentatorów Fox News jest Barack Obama. To ceniony kanał, oczywiście poza tzw. kręgami liberalnymi z Nowego Jorku czy Hollywood, dla których słowa „Fox News" brzmią jak przekleństwo.

Jak polskie telewizje wypadają na tle Fox TV?

Telewizje amerykańskie mają bez porównania więcej pieniędzy i możliwości technicznych. Jest więc wyraźna różnica między polskimi kanałami informacyjnymi a np. Fox News. Amerykańscy dziennikarze są zdecydowanie lepiej przygotowani do prowadzenia audycji oraz rozmów w studio. W USA podczas debat telewizyjnych nie ma napuszczania na siebie gości. W Polsce dziennikarz, obok którego siedzą ludzie o różnych, zazwyczaj skrajnych poglądach, zachowuje się na zasadzie: „panowie, rzucam wam tutaj kawałek mięsa, a wy się bijcie".

—rozmawiał Łukasz Lubański

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA