fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport niepełnosprawnych źle traktowany

Fotorzepa, Robert Gardziński
Prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start" o przygotowaniach do igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro i codziennej biedzie.

Sport niepełnosprawnych nie jest w Polsce doceniany?

Łukasz Szeliga: Jest nie tylko niedoceniany, ale również nieuregulowany prawnie. Istnieje wprawdzie ustawa o sporcie i powszechna intencja integracji, ale jest oderwana od rzeczywistości, a integracja – jedynie pozorna. Obserwuję zainteresowanie sportem paraolimpijskim tylko wtedy, gdy wracamy do kraju z sukcesami. Po powrocie z Londynu media dostrzegły istnienie naszych sportowców, ale gdy z Soczi wróciliśmy bez medali, nikt nas nie witał. A przecież nie chodzi jedynie o pokazywanie superbohaterów, którzy stają na podium. Istotne jest pokazanie paraolimpijczyków jako zwykłych sportowców.

Jednak u was także postępuje profesjonalizacja...

To jest już wyczynowy sport, bardzo wiele się zmieniło od czasu pierwszych igrzysk paraolimpijskich. Dziś trzeba się przygotowywać minimum osiem – dziesięć lat. Dawniej po medale sięgała znaczna część uczestników, taka była idea – przyciągnąć, zachęcić. Teraz udział nie wystarcz...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA