fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Frankowicze pozostali z problemami

Waldemar Grzegorczyk
Fotorzepa/Waldemar Kompała
Niecierpliwie wyczekiwana propozycja bankowców w sprawie rozwiązania problemu frankowych kredytów hipotecznych na razie rozczarowuje.

Po pierwsze, okazała się zaledwie zarysem koncepcji, a w trakcie jej prezentacji szef Związku Banków Polskich starannie unikał podawania szczegółów. Po drugie, już z tego zarysu wyraźnie widać, że banki, owszem, chcą pomóc części klientów, ale przede wszystkim za pieniądze publiczne, same wykładając jak najmniej środków. Po trzecie, ich pomysł nie zdejmuje z klientów ryzyka kursu walutowego, a korzyści finansowe dla nich są bardzo umiarkowane i trudno będzie ich przekonać do skorzystania z proponowanego modelu przewalutowania. A w związku z tym – po czwarte – nie dojdzie do systemowego pozbycia się ryzyka, jakim dla sektora bankowego jest groźba znacznego wzrostu liczby zagrożonych kredytów w przypadku drastycznej zwyżki kursu franka.

Czy w takim razie propozycja ma jakieś plusy? Według mnie dwa. Po pierwsze, zawiera element przewidujący czasowe wsparcie dla osób nieradzących sobie z powodów losowych ze spłatą rat kredytów – wszystko jedno frankowych czy walutowych, chociaż tu też banki oczekują uczestnictwa budżetu. Po drugie, dzięki swej ogólnikowości może się stać podstawą do wypracowania bardziej satysfakcjonującego rozwiązania. Ale to ostatnie można przecież powiedzieć też o wcześniejszym pomyśle szefa KNF Andrzeja Jakubiaka, który w dodatku ma tę zaletę, że jest stosunkowo prosty i nie przewiduje zaangażowania środków budżetowych.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że banki niechętnie godzą się na jakiekolwiek „proklientowskie" rozwiązania, jeśli może się to wiązać z ponoszeniem przez nie kosztów. Pozostaje pytanie o sposób zaangażowania się w ten proces państwa, o ile oczywiście państwo chciałoby w jakikolwiek sposób pomóc osobom, które zaciągały kredyty w obcej walucie, mając świadomość, że mniejszym ryzykiem jest branie ich w złotych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA