fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

USA: 6,5 miliona aktywnych numerów ubezpieczenia społecznego stulatków

Bloomberg
Amerykańska administracja nie wygasiła około 6,5 miliona numerów ubezpieczenia społecznego osób, które zgodnie z metrykami urodzenia musiałyby dzio liczyć sobie dzio co najmniej 112 lat.

Jak alarmuje urząd Inspektora Generalnego (OIG) stwarza to poważne zagrożenie dla systemu emerytalnego i możliwość kradzieży tożsamości.

W USA numer Social Security pełni podobną funkcję co polskie numery Pesel i NIP i jest niezbędny do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Mimo że według Gerontology Research Group na całym świecie zaledwie około 35 osób liczy sobie dziś więcej niż 112 lat, Social Security Administration (SSA) nie wygasiła numerów milionów "superstulatków".

Analitycy Biura Inspektora Generalnego porównali numery Amerykanów urodzonych przed 1901 rokiem z innymi rządowymi bazami danych. Okazało się, że w latach 2006-2011 w 70 tys. przypadków numery te posłużyły do pracy zarobkowej. W sumie na rachunek "martwych dusz" zarobiono ponad 3 miliardy dolarów. Jednego z numerów użyto w celu zatrudnienia w różnych miejscach aż 613 razy. Co najmniej 194 numery znalazły się w obiegu ponad 50 razy. Raport OIG ostrzega, że posługiwanie się danymi osób zmarłych przy raportowaniu zarobków otwiera drzwi do popełnienia całej gamy przestępstw. Najczęściej z takich numerów korzystają jednak nielegalni imigranci poszukujący możliwości zatrudnienia.

Na część numerów "superstulatków" nadal wypłacane są jednak świadczenia emerytalne. We wrześniu 2014 roku Social Security Administration miała na liście płac aż 266 osób urodzonych przed 16 czerwca 1901 roku.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA