fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zamiast Roku Polski w Rosji obędzie Rok Korei Północnej

Przywódca Korei Północnej (AFP PHOTO / KCNA VIA KNS)
AFP
Rosyjskie MSZ poinformowało, że 2015 rok będzie rokiem przyjaźni z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną.

„W związku z zawartym porozumieniem, które ma na celu wyprowadzenie stosunków Federacji Rosyjskiej z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną w kontekście politycznym, ekonomicznym, humanitarnym i innym na nowy, wysoki poziom, została podjęta decyzja o przeprowadzeniu w 2015 roku, który kojarzy się z 70. rocznicą zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej i 70. rocznica wyzwolenia Korei, wzajemnego roku przyjaźni Rosji i Korei Północnej" – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Z oświadczenia wynika, że w ramach „roku przyjaźni" wzmocnione zostaną stosunki dyplomatyczne między Moskwą a Pjongjangiem (Phenianem), zostanie uruchomiona współpraca na poziomie międzyresortowym i międzyregionalnym. W bieżącym roku w Moskwie i Pjongjangu będą odbywały się również wspólne imprezy kulturalne, mające na celu wzajemne przybliżenie obu kultur.

Interesujące jest to, że swoją obecność w Moskwie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej potwierdził północnokoreański przywódca Kim Dzong Un, natomiast z europejskich przywódców zaproszenie Kremla przyjął jedynie prezydent Czech Milosz Zeman.

Początkowo 2015 rok miał być Rokiem Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Wydarzenie to miało pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne. Jednak w związku z rosyjską aneksją Krymu i wojną w Donbasie, polski rząd w lipcu zeszłego roku zdecydował się odwołać to przedsięwzięcie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA