fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Pogrzeb na Łączce 27 września

Kwatera Ł na warszawskim cmentarzu powązkowskim
archiwum prywatne, Jakub Cegieła Jak.Ceg. Jakub Cegieła
27 września na Łączce odbędzie się pogrzeb ofiar zbrodni komunistycznych. Tego dnia odsłonięty i poświęcony zostanie Panteon - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Mauzoleum częściowo zostanie umieszczone pod ziemią i przykryte trawą. Będzie składało się z czterech pawilonów, w którym zostanie złożonych 280 trumienek ze szczątkami żołnierzy zamordowanych przez komunistów. Cztery wejścia stanowiące rodzaj pęknięć będą prowadziły w dół do niezadaszonego centrum.

W przyszłości, w miejscu, gdzie dzisiaj znajdują się współczesne nagrobki powstanie plac wznoszący się łagodnie ku górze. Zostanie on zakończony murem ze znakiem Polski Walczącej i nazwiskami pomordowanych.

Projekt architektów : Leszka M. Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy zwyciężył w konkursie architektonicznym na koncepcję Panteonu-Mauzoleum. Zespół ten przygotuje teraz dokumentację budowy obiektu.

Prof. Andrzej K. Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa (organizator konkursu) poinformował, że około 1 czerwca powinna się rozpocząć budowa mauzoleum. - 27 września z udziałem najwyższych władz państwowych będzie miał miejsce uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie tego miejsca - zapowiedział. Tego dnia będziemy obchodzili 76 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

W kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego w latach 1948 - 1956 dokonywane były tajne pochówki ofiar zbrodni komunistycznych. W ostatnich trzech latach na terenie, gdzie powstanie pomnik prowadzone były prace ekshumacyjne. Znaleziono tam szczątki 200 osób. Do dzisiaj zidentyfikowanych 40 bojowników. Aby zakończyć ekshumacje trzeba przenieść w inne miejsce przeszło 200 grobów cywilnych z późniejszego okresu, które znajdują się na sąsiedniej działce. Taką możliwość przewiduje prezydencki projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach, którzy jest w Sejmie.

IPN szacuje, że w miejscu tym mogą spoczywać szczątki ok. 80 osób.

Więcej w jutrzejszej "Rzeczpospolitej"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA