fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Więcej kobiet na czele dużych gospodarstw

Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki
Co czwarta rolniczka w Polsce prowadzi gospodarstwo o powierzchni większej niż 100 ha. Jeszcze trzy lata temu panie stanowiły zaledwie 8 proc. w tym gronie - podaje Bank BGŻ.

Dane na temat rosnącego udziału pań w gronie największych rolników w Polsce pochodzą z najnowszego badania Agribus 2014 przeprowadzonego na zlecenie Banku BGŻ przez firmę Martin&Jacob.

- Widzimy duży potencjał w kobietach-rolniczkach, które coraz częściej przejmują stery i samodzielnie prowadzą wielkie gospodarstwa. Mit rolnika mężczyzny powoli upada. Wnioski płynące z badania Agribus 2014 pokazują rosnący udział kobiet w zarządzaniu biznesem rolnym - powiedział Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. agrobiznesu i MSP w Banku BGŻ.

Najwięcej rolniczek przybyło w województwie mazowieckim, w którym kobiet jest aż o 20 proc. więcej niż w 2011 roku. Podobna sytuacja jest w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, gdzie jest już prawie tyle samo kobiet i mężczyzn mających własne gospodarstwa rolne – podaje BGŻ.

- Współczesna polska farmerka jest coraz lepiej wykształconą czterdziestolatką, która ma większy wpływ na podejmowane decyzję dotyczące gospodarstwa niż kilka lat temu. Dobrze ocenia swoją obecną sytuację i pozytywnie patrzy w przyszłość - czytamy w komunikacie prasowym banku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA