fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Treść umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia

www.sxc.hu
Z ubiegłorocznych wyroków Sądu Najwyższego wynika, że tylko przemyślana treść kontraktu o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia chroni interesy pracodawcy.
Wcześniejsze zwolnienie z zobowiązań

W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia pracodawca może zwolnić podwładnego z zakazu i w konsekwencji siebie z wypłaty rekompensaty.

Pracownik banku zawarł umowę zobowiązującą go do zachowania lojalności przez rok po ustaniu stosunku pracy. W zamian miał dostawać rekompensatę w wysokości 75 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przed zakończeniem współpracy stron przez czas odpowiadający długości zakazu. W § 5 umowy ustalono, że zakaz przestanie obowiązywać, gdy zakład pracy zwolni zatrudnionego z jego przestrzegania i że oznaczać to będzie zniesienie konieczności regulowania rekompensaty. Strony rozstały się za wypowiedzeniem 31 stycznia 2010 r. Od 20 lutego 2010 r. bank zwolnił pracownika z obowiązku przestrzegania zakazu. Mimo to złożył on pozew o wypłatę rekompensaty.

Sąd okręgowy uznał, że bank prawidłowo i skutecznie wypowiedział umowę antykonkurencyjną. Dlatego przyznał odszkodowanie tylko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA