fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Biathlon: powtórzyć sukces sprzed dwóch lat

fot. BC Living
Flickr
W czwartek w Kontiolahti początek mistrzostw świata w biathlonie. Dwa lata temu w Novym Mescie reprezentantki Polski stawały na podium. Tym razem o medale będzie znacznie trudniej. Transmisja zawodów w Eurosporcie.

Srebro Krystyny Pałki (obecnie Guzik) w biegu pościgowym, brąz Moniki Hojnisz w biegu ze startu wspólnego - to dorobek polskich biathlonistek z mistrzostw świata  w 2013 roku. Czy te sukcesy uda się powtórzyć w Finlandii? Niewykluczone, bo biathlon nieraz udowodnił, że jest nieprzewidywalną dyscypliną sportu. Ale jeśli tym razem Polki zdobędą medale, będziemy mogli mówić o naprawdę sporej niespodziance.

Krystyna Guzik daleka jest od formy sprzed dwóch lat. Najlepiej w tym sezonie w Pucharze Świata radzą sobie Hojnisz (piąte miejsce w Oslo-Holmenkollen w biegu indywidualnym) oraz Weronika Nowakowska-Ziemniak (szóste miejsce w biegu masowym w Ruhpolding). I to one są największymi polskimi nadziejami. Jednak trzeba stwierdzić wprost, że najwyżej na brązowe medale. Złoto i srebro są zarezerwowane dla Darii Domraczewej i Kaisy Makarainen. Białorusinka to trzykrotna mistrzyni olimpijska z Soczi (2014), liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także biegu indywidualnego oraz sprintu. Natomiast reprezentantka gospodarzy mistrzostw prowadzi w klasyfikacjach biegu na dochodzenie i biegu masowego. W klasyfikacji generalnej do rywalki z Białorusi traci tylko dziesięć punktów. Zawody w Kontiolahti pokażą, która z nich będzie mogła uważać się za królową tego sezonu. Tym bardziej, że po mistrzostwach świata zostaną rozegrane jeszcze tylko jedne pucharowe zawody, w Chanty-Mansyjsku (19 - 22 marca).

W rywalizacji mężczyzn również wszystko wydaje się jasne. Martin Fourcade raczej nie ma z kim przegrać. Francuz dziesięć razy w obecnym sezonie stawał na podium Pucharu Świata. Na pewno nie zagrożą mu biathloniści z Polski, którym do światowej czołówki jeszcze bardzo daleko.

Wszystkie konkurencje mistrzostw na żywo pokazywać będzie Eurosport. Łącznie stacja wyemituje około 15 godzin transmisji. Zawody komentować będą Tomasz Jaroński i Krzysztof Wyrzykowski. Ekspertem stacji będzie Tomasz Sikora – najbardziej utytułowany polski biathlonista (mistrz świata z 1995 roku z Anterselvy i wicemistrz olimpijski z 2006 roku Turynu), którego opinie będzie można usłyszeć podczas wybranych transmisji na antenie Eurosportu, a także na stronie internetowej eurosport.onet.pl oraz na profilu Eurosportu na Facebooku.

Mistrzostwa świata w Kontiolahti rozpoczną się 5 marca sztafetą mieszaną. Zakończą 15 marca biegami masowymi kobiet i mężczyzn.

Reprezentacja Polski na mistrzoswta świata w biathlonie

Weronika Nowakowska – Ziemniak (KS AZS AWF Katowice), Monika Hojnisz (KS AZS AWF Katowice), Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Krystyna Guzik (KS AZS AWF Katowice), Karolina Pitoń (BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Łukasz Szczurek (BKS WP Kościelisko), Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko), Mateusz Janik (UKN Melafir Czarny Bór).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA