fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Nowa Kompania Węglowa ma mieć zyski

Nowa Kompania Węglowa z zyskami
Bloomberg
Tzw. Nowa Kompania Węglowa w 2017 r. ma osiągnąć 2 mld zł EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) – wynika z biznesplanu sporządzonego przez zarząd KW i zaakceptowanego przez radę nadzorczą tej węglowej spółki.

Do Nowej KW trafi 11 kopalń z obecnej Kompanii Węglowej. Pozostałe zakłady albo ich części przejdą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Obecna KW w samym 2014 r. wygenerowała 2,4 mld zł straty gotówkowej.

- Odcięcie nierentownych kopalń i pozyskanie rokujących aktywów przez nową spółkę otwiera drogę do realizacji działań mających na celu poprawę efektywności i rentowności spółki – przekonuje minister Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. – Biznesplan pozwoli spółce wykorzystać szansę do zbudowania silnego i nowoczesnego podmiotu, który zapewni Polsce bezpieczeństwo dostaw węgla przez co najmniej kolejne 30 lat – dodaje.

Biznesplan zakłada m.in. poprawę miksu produktowego poprzez zwiększenie udziału sortymentów grubych (kierowanych do klientów indywidualnych i mniejszych ciepłowni) oraz węgla koksowego. Spółka nastawia się na eksport nadwyżek z rynku krajowego oraz dostosuje wolumen produkcji do możliwości sprzedaży, wprowadzając 6. dzień pracy w zakładach produkujących najlepiej zbywalny węgiel. Spółka planuje ponadto opracowanie nowego, uproszczonego systemu motywacyjnego dla pracowników.

- Kluczowa dla powodzenia projektu będzie jednak efektywna współpraca z inwestorami oraz bankami, jak również akceptacja przez stronę społeczną niezbędnych do wdrożenia inicjatyw – podkreśla Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej.

Trwają rozmowy z inwestorami branżowymi, czyli spółkami energetycznymi, oraz finansowymi na temat zaangażowania w Nową KW. Z informacji przedstawionych przez polski rząd wynika, że nowa spółka musi pozyskać 2 mld zł kapitału w latach 2015 – 2016.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA