fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

Kochański Zięba Rapala i Partnerzy wygrywają sprawę dla Ringier Axel Springer przeciwko Romanowi Giertychowi

Fotorzepa / Robert Gardziński
27 lutego 2015 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w całości apelację Romana Giertycha w sprawie przeciwko Ringier Axel Springer Polska – wydawcy m.in. Faktu, Newsweeka i Forbesa.

Sąd Apelacyjny rozpoznawał sprawę po uchyleniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2012 r. (oddalającego apelację Romana Giertycha) i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Najwyższy na skutek skargi kasacyjnej wniesionej przez Romana Giertycha.

Roman Giertych pozwał Ringier Axel Springer Polska za naruszające jego dobra osobiste komentarze internautów opublikowane - na portalu fakt.pl pod artykułem „Giertych chce odebrać immunitet Kaczyńskiemu". Roman Giertych stał na stanowisku, że wydawca serwisu internetowego jest odpowiedzialny za naruszenie dóbr osobistych przez internautów na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu cywilnego oraz Prawa prasowego. Roszczenia z jakimi wystąpił Roman Giertych to: usunięcie komentarzy internautów, opublikowanie przeprosin na portalach fakt.pl, interia.pl i onet.pl oraz zadośćuczynienie w wysokości 8000 zł.

Kochański Zięba Rapala i Partnerzy, Pełnomocnicy RASP, wnieśli o oddalenie powództwa w całości wskazując, że może ponosić odpowiedzialność na zasadach określonych w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z przepisami tej ustawy wobec uniemożliwienia dostępu do komentarzy internautów naruszających dobra osobiste powoda, niezwłocznie po uzyskaniu wiedzy o istnieniu komentarzy oraz ich treści (co nastąpiło dopiero po doręczeniu odpisu pozwu), odpowiedzialność RASP została wyłączona.

Wyrokiem z dnia 27 lutego 2015 roku Sąd Apelacyjny oddalił apelacje Romana Giertycha. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny podzielił stanowisko wyrażone przez RASP w zakresie zastosowania w sprawie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Sąd Apelacyjny wskazał, że uzupełniająca opinia biegłego nie pozwala na przyjęcie, iż RASP posiadał pozytywną wiedzę o komentarzach przed doręczeniem odpisu pozwu. Sąd Apelacyjny wskazał również, że wobec brzmienia art. 15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną RASP nie była zobowiązana do sprawdzania przechowywanych / udostępnianych danych, a wprowadzając system automatycznej cenzury wulgaryzmów uczyniła więcej niż wymagał ustawodawca. Sąd Apelacyjny poddał analizie również wyrok ETPC w sprawie Delfi, do którego odwoływał się Roman Giertych i o którym wspomniał SN w powołanym powyżej wyroku i wskazał, że wyrok ten nie może mieć zastosowania w sprawie.

Wyrok jest prawomocny.

Wyrok Sądu Apelacyjnego nie powinien pozostać bez wpływu na sprawę przeciwko RASP, w której Roman Giertych reprezentuje Radosława Sikorskiego, chociażby z tego względu, że Roman Giertych w sprawie z powództwa Radosława Sikorskiego odwoływał się do orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2014 wydanego w jego sprawie. Obie sprawy oparte są na zbliżonych podstawach faktycznych pozwu, dotyczą komentarzy opublikowanych pod artykułami na fakt.pl, o których RASP powziął wiedzę z doręczonego odpisu pozwu.

Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska reprezentowali Partnerzy kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy: adwokat Rafał Zięba oraz adwokat Anna Cichońska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA