fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Województwa nie chcą płacić za sprowadzanie do Polski klientów upadłych biur podróży

www.sxc.hu
Samorządy województw nie chcą płacić za sprowadzenie klientów upadłego biura podróży do kraju.

Marszałkowie w pismach przesłanych w ramach konsultacji społecznych podkreślają, że propozycje zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o usługach turystycznych są niepełne i niejasne. Wskazano w nim, że to marszałkowie odpowiadają za sprowadzanie turystów do kraju w razie niewypłacalności biura. Ich zdaniem nowelizacja powinna wskazać wyraźnie, na czym polega ten obowiązek. Podkreślają, że może brakować środków na opłacenie pracowników zaangażowanych w organizację powrotu. Nie wiadomo też, czy przepis dotyczy sytuacji, gdy kwota zabezpieczenia finansowego wykupionego przez organizatora nie jest wystarczająca na sprowadzenie turystów do kraju.

Część marszałków i przedstawicieli branży zaznacza też w swoich pismach, że trzeba wzmocnić system zabezpieczeń finansowych.

– Niestety, podwyższenie kwot zabezpieczeń finansowych oraz zmiana sposobu ich naliczania, wprowadzone rozporządzeniami ministra finansów z 2013 r., nie dają gwarancji, że każda kwota zabezpieczenia finansowego będzie wystarczająca – komentuje Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Teraz prawo jest niejasne, a marszałkowie województw nie są pewni, co należy do ich obowiązków. Według orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu marszałek nie powinien organizować powrotu turystów do kraju. Jego rola sprowadza się do wystąpienia do ubezpieczyciela o wypłatę sumy gwarancyjnej.

Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził zaś, że wprawdzie z brzmienia przepisów nie wynika bezpośredni obowiązek organizowania powrotu uczestników imprez bankrutującego biura, ale przy dokonywaniu ich wykładni trzeba wziąć pod uwagę cel przepisów. Marszałek ma więc obowiązek sprowadzić turystów do kraju .

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA