fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Kto zastąpi Warrena Buffetta

Bloomberg
Dwóch szefów wielkiego funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway, Warren Buffett i jego zastępca Charlie Munger świętują w tym roku 50 lecie współpracy. W liście do akcjonariuszy podsumowali swoje pół wieku i postawili prognozy na kolejnych 50 lat.

Dwóch szefów wielkiego funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway, Warren Buffett i jego zastępca Charlie Munger świętują w tym roku 50 lecie współpracy. W liście do akcjonariuszy podsumowali swoje pół wieku i postawili prognozy na kolejnych 50 lat. Przy tym wiadomo, że to nie oni ją będą realizowali, nawet gdyby żyli tyle, ile ich kolega, zmarły właśnie Irving Khan, który jako jedyny wielki inwestor przeżył obydwa kryzysy i ten w 1929 roku i następny w 2008.

O tym, kto może zastąpić 84-letniego dzisiaj Buffetta i 91-letniego Charliego Mungera spekulowano wielokrotnie. Obydwaj nie komentowali tych rozważań. Teraz jednak w liście do akcjonariuszy Bershire Hathaway Munger wymienił dwóch potencjalnych — specjalisty od ubezpieczeń Ajita Jaina i nadzorującego inwestycję w aktywa energetyczne Grega Abela. Jain ma 63 lata, Abel- 51. O Jainie mówiono od dawna w tym kontekście, ale ujawnienie nazwiska Abela wzbudziło zdumienie. Wcześniej w tym kontekście wymieniano nazwisko Matthew Rose, zajmującego się w Berkshire biznesem kolejowym.

Sam Buffett ograniczył się do stwierdzenia, że ich firma z pewnością ma dobrego kandydata na stanowisko szefa.

—Ma to być następca, który będzie w stanie objąć to stanowisko nazajutrz po tym, jak umrę, albo zdecyduję się na odejście. I w wielu zagadnieniach, będzie on lepszy ode mnie — uważa Warren Buffett.

Tyle, że mało jest prawdopodobne, aby którykolwiek z jego następców znał firmę rzeczywiście tak dobrze, jak on sam. W 1965 roku Warren Buffet kupił małą tkalnię Berkshire Hathaway, na jej fundamentach zbudował od tego czasu firmę wartą 365 mld dol. W 2014 roku dzięki trafionym inwestycjom zysk netto BH wzrósł do 19,9 mld dol. w porównaniu z 19,5 mld e roku 2013.

Rekordowa jest także liczba pracowników Berkshire Hathaway — 340,399 tys, o prawie 10 tys, więcej, niż rok temu, przy tym anii jedno miejsce nie zostało dodane w centrali w Omaha.

- Mam takie wrażenie, że firma stała się zbyt duża, ale jestem przekonany, że Berkshire będzie miała lepsze wyniki, niż jakakolwiek inna firma amerykańska. Nie zmienia to faktu, że nasza przewaga nad innymi wcale nie jest powodem do dumy- napisał Buffett.

Podkreślił jednak, że firma pozostaje gotowa na nastąpienie „potopu tysiąclecia", bo zapewne natychmiast zaczęliby sprzedawać kamizelki ratunkowe dla wszystkich, którzy mogliby ich potrzebować. Buffett znany jest także z organizowania lunchy, na których rozmawia z osobami, które uczestnictwo wygrywały na aukcjach. Zazwyczaj jest to kwota dobrze powyżej miliona dolarów, a pieniądze są przekazywane na cele charytatywne, fundację im, jego zmarłej żony.

Ajit Jain urodził się w Indiach, tam skończył szkołę, a po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych znalazł pracę w IBM (1973-1976), wtedy też zrobił MBA na Harvardzie i wrócił do Indii, zgodził się na zaaranżowane przez rodziców małżeństwo i żona skłoniła go do powrotu do USA, gdzie znalazł pracę u McKinseya. Rozstał się z firmą i od roku 1985 pracuje już tylko dla Buffeta, dzisiaj jest prezesem firmy zajmującej się w Bershire ubezpieczeniami. Greg Abel wychował się w Kanadzie, ale jest absolwentem Drake University. Nadzorowane przez niego firmy energetyczne mają 11,5 mln klientów, jest członkiem rad nadzorczych wszystkich firm Berkshire, które związane są z energią, ale i pomaga organizacjom skautów oraz związkom trenerów piłki nożnej. Dotychczas był nazywany „Sokolem nr 2", bo wcześniej uważano, że największe szanse na zastąpienie Buffetta ma David L. Sokol, wcześniej najczęściej wymienianego. Jednakże Sokol odszedł z firmy cztery lata temu w niejasnych okolicznościach. ze swojej strony sam Buffett powiedział wtedy, że „wkład Sokola w rozwój jest nie do przecenienia, a jego odejście całkowicie go zaskoczyło".

Danuta Walewska

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA