fbTrack

Notowania

Indeksy na plusie

Piątek upłynął pod znakiem oczekiwania na dane z USA. Wywołały one sporą, ale na szczęście krótkotrwałą nerwowość, głównie wśród inwestorów na warszawskim parkiecie
Wczoraj przez większą część sesji notowania miały spokojny przebieg. Obroty były małe, a indeksy ulegały niewielkim wahaniom. WIG20 znajdował się w okolicach 3 tys. pkt i dopiero publikacja amerykańskiej stopy bezrobocia o godzinie 14.30 mocniej poruszyła rynkiem. Po publikacji gorszych od oczekiwań danych – w marcu w USA ubyło 80 tys. miejsc pracy, co jest największym spadkiem od pięciu lat – WIG20 zanurkował w dół o blisko 30 pkt.
Reakcja wydawała się prawidłowa, chociaż dane dotyczyły amerykańskiego, a nie polskiego rynku pracy. Po około 30 minutach spadek został odrobiony, a WIG20 dalej szedł do góry. Niski poziom obrotów, wczoraj wynoszący zaledwie 1 mld zł, potwierdza tezę o braku dużych inwestorów fundamentalnych i koncentrowaniu się jedynie na spekulacji. Ostatecznie na koniec dnia WIG zyskał 1 proc., WIG20 1,3 proc., a indeksy średnich i małych spółek 0,2 i 0,5 proc. Z informacji rynkowych warto wspomnieć, że Raiffeisen Research podniósł rekomendację dla Telekomunikacji Polskiej do „kupuj“ z „trzymaj“, wyceniając jedną akcję na 24,70 zł. Według analityków kurs telekomu będzie wspierać zbliżający się skup akcji do umorzenia. Uchwała w sprawie wykupu akcji własnych za kwotę nie wyższą niż 700 mln zł będzie głosowana na WZA zwołanym na 24 kwietnia. W piątek na zamknięciu za jedną akcję Telekomunikacji Polskiej płacono 21,79 zł. W świetle słabych danych makroekonomicznych bardziej racjonalnie od naszego zachowały się rynki w USA, gdzie najważniejszy indeks giełdy nowojorskiej Dow Jones zakończył dzień na małym minusie.
Natomiast główne giełdy zachodnioeuropejskie zamknęły tydzień lekkimi wzrostami notowań.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL