fbTrack

Biznes

Ruch ma wreszcie nowego prezesa

Włodzimierz Biały będzie kierował liderem dystrybucji prasy w Polsce. Wczoraj rada nadzorcza Ruchu powołała go na 3—letnią kadencję
Choć na ostatecznej liście kandydatów było czterech, to szanse Włodzimierza Białego były największe. W Ruchu pracuje od kilkunastu lat – ostatnio był dyrektorem Biura Administracji i Infrastruktury. Ma to niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy poprzedni prezes Adam Pawłowicz został odwołany głównie dlatego, że nie podobał się związkowcom. Od momentu odwołania Pawłowicza pod koniec lutego obowiązki prezesa pełniła Agnieszka Sardecka, przewodnicząca rady nadzorczej spółki.
Po wyborze prezesa przez radę jej dalsze , sobotnie obrady mają być poświęcone skompletowaniu pozostałych członków zarządu spółki. Na każde stanowisko jest po kilku chętnych. Włodzimierz Biały jest absolwentem Wydziału Geodezji Górniczej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (według nieoficjalnych informacji „Rz” – wtedy poznał ministra skarbu Aleksandra Grada; resort wczoraj nie skomentował tych informacji). Po ukończeniu studiów przez dwa lata pracował w firmie Geoprojekt jako geodeta, w latach 1989 – 1992 w Fundacji Wspierania Inicjatyw Gospodarczych, a następnie przez pięć lat jako wiceprezes zarządu i konsultant w spółce Geobest. W latach 1996 – 1998 był też pełnomocnikiem zarządu ds. inwestycji w Polskapresse (dwóch byłych pracowników tej spółki zasiada też obecnie w RN Ruchu). W 1999 r. zaczął pracę w Ruchu – od stanowiska zastępcy dyrektora Biura Inwestycji i Nieruchomości.
Nowy prezes obejmie stanowisko w trudnym momencie – ciągle nie wiadomo, jak potoczy się dalsza prywatyzacja spółki. MSP czeka na ogłoszenie wezwania przez zainteresowane firmy, a jest ich co najmniej kilka . Firmy z kolei preferują bezpośrednie negocjacje z ministerstwem. Zniechęca je też zbyt wysoka, ich zdaniem, giełdowa wycena akcji spółki. Ruch od kilku lat traci rynek dystrybucji prasy i ma tylko nieznaczną przewagę nad kieleckim Kolporterem. Nie powiodły się plany przejęcia sieci sklepów Żabka i postawienia na sprzedaż detaliczną żywności, napojów czy tytoniu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL