fbTrack

Kultura

Młodzi artyści jadą do Rosji

Krzysztof Penderecki zainauguruje jutro Sezon Kultury Polskiej w Rosji. Przedstawimy jednak głównie nowe pokolenie twórców.
Na koncercie w Teatrze Bolszoj w Moskwie nasz kompozytor z orkiestrą Rosyjskiej Filharmonii wykona swoją II symfonię. Ale tego wieczoru wystąpi również jeden z najbardziej utalentowanych młodych dyrygentów Łukasz Borowicz oraz triumfatorka ostatniego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego Agata Szymczewska.
– Takie jest zamierzenie całego Sezonu –podkreśla minister kultury Bogdan Zdrojewski. – Chcemy prezentować nie tylko tych sławnych artystów, których Rosjanie znają i cenią, ale też naszą młodą generację. To ona będzie w przyszłości decydować o rozwoju wzajemnych kontaktów artystycznych. W taki właśnie sposób ułożono program zakrojonego na kilkanaście miesięcy Sezonu Kultury Polskiej. Teatr będzie więc reprezentował mistrz Krystian Lupa ze spektaklem „Zaratustra”, ale także ci, którzy w ostatnich latach zrewolucjonizowali polską scenę: Jan Klata, Maja Kleczewska czy Michał Zadara. Jego wrocławską inscenizację „Kartoteki” Różewicza zobaczą niebawem widzowie Moskwy, Petersburga i Jekaterynburga.
Wstępem do sezonu stały się moskiewskie prezentacje „Katynia” Andrzeja Wajdy, który zainauguruje także zaplanowany w wielu miastach „Tydzień filmu polskiego”. W zestawie tytułów też jednak dominują obrazy młodego pokolenia: „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego czy „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego. Wydarzeniem będzie premiera najnowszego filmu Waldemara Krzystka „Mała Moskwa”. Jego akcja rozgrywa się w Legnicy w czasach, gdy stacjonowały tam radzieckie wojska. Minister Bogdan Zdrojewski podkreśla, że Sezon rożni się od wcześniejszych prezentacji polskiej kultury w Rosji, gdyż większość imprez odbędzie się nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale i w mniejszych ośrodkach. Jutro w ambasadzie Rosji w Warszawie Daniel Olbrychski zostanie odznaczony Medalem Puszkina za zasługi w zbliżaniu kultur obu narodów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL