fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Miliardy dla Polski Wschodniej

Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Program wsparcia dla tej części kraju będzie kontynuowany – zapewnia wicepremier Elżbieta Bieńkowska.
W latach 2014–2020 do województw tego regionu trafi 2 mld euro. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na podniesienie konkurencyjności małych i średnich firm, transport publiczny, drogi oraz – co jest nowością w stosunku do poprzedniej perspektywy – na kolej.
– Pod koniec maja, po negocjacjach z Polską, Komisja Europejska przyjęła umowę partnerstwa, w której program ten jest zapisany – mówi wicepremier Elżbieta Bieńkowska. – Obecnie omawiamy z Komisją jego konkretne zapisy.
Minister zapewnia, że rząd traktuje rozwój tej części kraju priorytetowo.
– Wskaźniki makroekonomiczne nie kłamią. Zdajemy sobie sprawę, że wschodnia Polska wymaga specjalnego podejścia – twierdzi Bieńkowska. – Sporo udało się już zrobić, m.in. dzięki programowi „Rozwój Polski wschodniej".
Z danych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wynika, że około 10 mld zł ze środków unijnych w programie „Rozwój Polski wschodniej" trafiło do makroregionu. Resort podaje, że w pięciu województwach wkład funduszy europejskich w przyspieszenie wzrostu PKB był największy w Polsce – od nieco ponad 20 proc. w Świętokrzyskiem, do 25 proc. w Podkarpackiem i ponad 30 proc. w Warmińsko-Mazurskiem. Ponad 1,3 tys. firm skorzystało z pożyczek i poręczeń o wartości blisko 120 mln zł. Wsparto ponad 350 przedsiębiorstw, fundacji i instytucji badawczych działających w 15 klastrach.
Z lepszej infrastruktury uczelni wschodniej Polski korzysta 100 tys. studentów. MIR zaznacza, że zmiany nastąpiły również w transporcie publicznym – nowe pojazdy pojawiły się m.in. w Lublinie, Białymstoku i Kielcach. Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej umożliwił firmom i samorządom udział w targach i misjach. W firmach, które wzięły w nich udział, wzrosły eksport, sprzedaż i produkcja.
Sztandarowe projekty programu – budowa trasy rowerowej i sieci szerokopasmowej biegnących przez pięć województw – powinny być zakończone do końca 2015 r.
Program „Polska wschodnia 2014–2020", podobnie jak poprzedni program, obejmie swym zasięgiem województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.
Jak zapewnia wicepremier Bieńkowska, pieniędzy unijnych w latach 2014–2020 przeznaczonych tylko dla wschodnich województw będzie jeszcze więcej niż w poprzedniej siedmiolatce – wbrew temu, o czym mówili posłowie PiS na niedawnej konferencji w Białymstoku.
– Wyłącznie dla tej części Polski przeznaczyliśmy 10,65 mld euro, na co składają się pieniądze z programu „Polska wschodnia" i programów regionalnych – twierdzi Bieńkowska. W poprzedniej perspektywie unijnej było to łącznie 7,27 mld euro. Podmioty ze wschodniej Polski będą mogły się też ubiegać o wsparcie z krajowych programów operacyjnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA