fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Adwokaci: reforma Gowina ws. likwidacji sądów zmarnowała miliardy złotych

Fotorzepa, Robert Wójcik Robert Wójcik
Koszty finansowe nietrafnych decyzji posła Jarosława Gowina, byłego ministra sprawiedliwości, liczyć można w miliardach złotych – uważa Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku, wskazując na skutki przeprowadzenia reformy sądownictwa, związanej z likwidacją tzw. małych sądów.
W swojej uchwale płocka ORA przypomina o przepisach, mówiących o odpowiedzialności funkcjonariuszy państwowych i konsekwencjach ich uchybień, zawartych w art. 231 kodeksu karnego.
Zdaniem płockiej ORA, poważnym zagrożeniem dla porządku prawnego był sposób przeprowadzenia reformy sądownictwa związanej z likwidacją tzw. małych sądów, za którą pełną odpowiedzialność, w tym również prawną, a nie tylko polityczną, ponosi ówczesnym minister sprawiedliwości, poseł Jarosław Gowin.
Jak wynika z uzasadnienia uchwały składu 7 sędziów SN z dnia 17 lipca 2013 r. ( III CZP 46/13 ) minister sprawiedliwości w sposób rażący nie dopełnił ciążących na nim – w wyniku sprawowanej funkcji – obowiązków, dopuszczając do tego, że sędziowie likwidowanych sądów, którzy w związku z tą reformą byli przenoszeni służbowo, nie byli uprawnieni do orzekania bez narażenia się na możliwy i realny zarzut wyrokowania przez sąd nienależycie obsadzony.
Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku wyraża pogląd, iż koszty finansowe nietrafnych decyzji byłego ministra Jarosława Gowina, idące jej zdaniem w miliardy złotych, powinny być przedmiotem zainteresowania odpowiednich organów władz państwowych.
- Brak jakiejkolwiek reakcji nie mieści się w zasadach i porządku Państwa Prawa, na co Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku zwraca uwagę – oceniają w uchwale płoccy adwokaci.
Źródło: www.adwokatura.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA