fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Węgiel z Kompanii bez pośrednika

Afera korupcyjna. Tchas Trade nie dostanie surowca z Kompanii
Największa spółka węglowa w Europie wypowiedziała umowę pośrednictwa w dostawach węgla czeskiemu kontrahentowi – firmie Tchas Trade z Ostrawy. To efekt afery korupcyjnej, w którą był zamieszany szef Tchasu Roman V. Chciał przekupić w 2007 r. ówczesnego wiceprezesa KW ds. handlu Krzysztofa Miśkę (zresztą byłego pracownika UOP), by utrzymać obowiązujący kontrakt na dostawy węgla. Kompania już wtedy planowała się z niego wycofać. Miśka łapówki nie przyjął, a Roman V. został aresztowany w listopadzie 2007 r., (niedawno został wypuszczony z aresztu). O sprawie została poinformowana Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
– Musieliśmy podjąć niezbędne działania, bo dalsza współpraca z Tchasem stawiała naszą firmę w złym świetle – tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii. – Niemoralne i nieetyczne zachowanie w kontaktach biznesowych czeskiej firmy oraz prowadzone postępowanie prokuratorskie spowodowały, że odstąpiliśmy od wiążącej nas umowy.
– Dostałem lakoniczne pismo w tej sprawie, poza tym moim zdaniem to sprawa dla prokuratury – komentuje w rozmowie z „Rz” wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski.
Wieloletni kontrakt został podpisany w 2005 r., gdy prezesem KW był Maksymilian Klank. Tchas na mocy dokumentu miał dostarczać węgiel grupie Cez, która kupuje w Polsce ponad 1 mln ton surowca, z czego ponad 70 proc. właśnie w KW.
– W 2006 r. Tchas, który umowy nie realizował, nagle się obudził, gdy się okazało, że Cez wcale nie potrzebuje pośrednika. I doszło do próby przekupstwa – mówi Grzegorz Pawłaszek, prezes KW.
Romana V. przyłapano na gorącym uczynku, gdy wręczał pierwszą ratę – 19 tys. zł (planowana kwota miała sięgać łącznie ok. 1,5 mln zł) prezesowi Miśce w zamian za korzystne dla Czechów utrzymanie umowy.
– Nasi prawnicy pracowali nad tym, żeby dokument stracił ważność 31 marca, ale problemem były dostawy węgla, bo mieliśmy zaległe 140 tys. ton, a Tchas domagał się dostaw jedynie z kopalni Jankowice (węgiel najlepszej jakości – red.). Odrzucił naszą ofertę dostaw surowca o takich samych parametrach, ale z innych kopalń Kompanii – dodaje Pawłaszek.
Po analizach KW postanowiła umowę zerwać i nie zamierza dostarczać węgla czeskiemu pośrednikowi. – Natomiast w celu zabezpieczenia węgla dla tych, którzy z niego korzystali, czyli Energetyki Vitkovice, która jest znaczącym dostawcą energii elektrycznej i ciepła dla Ostrawy, zaproponowaliśmy dostawy bezpośrednie. W przypadku Elektrowni Detmarovice realizujemy zamówienie za pośrednictwem firmy Węglokoks SA – mówi Madej.
Czeska strona nie odpowiedziała na razie na odstąpienie od umowy przez Kompanię.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA