fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korekta po sprzedaży auta

Jeżeli sprzedawany pojazd był używany wyłącznie do działalności opodatkowanej i podatnikowi przysługiwało odliczenie VAT, a jego sprzedaż będzie zwolniona z podatku, to powstanie obowiązek korekty
15 stycznia 2006 r. kupiłam na firmę samochód osobowy i odliczyłam 60 proc. VAT. Samochód miał wypadek w czerwcu 2006 r., a w styczniu 2008 r. sprzedałam go ze zwolnieniem. Czy muszę robić korektę i zwrócić 3/5 odliczonego VAT? - pyta czytelnik.Tak Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych, jeśli przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego (o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy). Poza tym samochód powinien być towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.Z pytania wynika, że oba powyższe warunki są spełnione, tj.- uprawniona była pani do odliczenia 60 proc. podatku naliczonego (nie więcej niż 6000 zł) przy nabyciu tego auta;- samochód spełnia definicję towaru używanego – okres jego używania wyniósł co najmniej pół roku.Jeżeli sprzedawany pojazd (środek trwały) używany był wyłącznie do działalności opoda...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA