fbTrack

Polityka

Personalne roszady w województwach

Premier Donald Tusk wręczył powołanie na wojewodę Zygmuntowi Łukaszczykowi 29.11.2007 r.
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Czterech wojewodów podało się do dymisji. ?O rezygnacji wojewody śląskiego jako pierwszy poinformował portal rp.pl.
Zygmunt Łukaszczyk, były już wojewoda śląski, o którego dymisji mówiło się od kilku miesięcy, chce wrócić do biznesu i zamierza wystartować w konkursie na prezesa Kompanii Węglowej. Potwierdził to premier Donald Tusk, który stwierdził, że Ministerstwo Gospodarki już kilka miesięcy temu proponowało Łukaszczykowi pracę w górnictwie, bo jest bardzo doświadczony (był wiceprezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej). – On także był tym zainteresowany – mówił na konferencji prasowej Tusk.
Łukaszczyka zastąpi Piotr Litwa, dziś prezes Wyższego Urzędu Górniczego. To jednak niejedyna zmiana na stanowiskach wojewodów. Minister administracji i cyfryzacji, Rafał Trzaskowski, poinformował, że do dymisji podali się także wojewodowie: zachodniopomorski, dolnośląski i lubelski.
Wojewodę dolnośląskiego, Aleksandra Marka Skorupę, człowieka Grzegorza Schetyny ma zastąpić Tomasz Smolarz, poseł PO. Z kolei Jolantę Szołno-Koguc, wojewodę lubelskiego, krytykowaną po ataku zimy na Lubelszczyźnie – Wojciech Wilk, z wykształcenia prawnik, były poseł, a obecnie dyrektor biura prezydenta Lublina (jest też sekretarzem zarządu lubelskiego regionu PO). Marcina Zydorowicza, wojewodę zachodniopomorskiego, miałby zastąpić 70-letni Marek Tałasiewicz, obecny przewodniczący sejmiku. – Chcą podjąć nowe wyzwania w życiu. Niektórzy odchodzą do biznesu, niektórzy do zupełnie innej sfery działalności publicznej – wyjaśnia Trzaskowski, który rekomendował premierowi nowych wojewodów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL