fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rozruch za unijne środki

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Dotacje dla rolników. Młodzi dostaną na start 50 tysięcy złotych. ARiMR ma już akredytację pozwalającą na uruchomienie dopłat do zakładania gospodarstw.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa próbuje nadrobić zaległości w przygotowaniach do wypłaty środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Do tej pory wypłaca jedynie renty strukturalne i dotacje do słabej ziemi. Z 17,2 mld euro, jakie mają do wzięcia nasi rolnicy do 2012 r., wydała jedynie 200 mln euro.
Teraz jest szansa, że ruszą wypłaty z kolejnego działania przewidującego pomoc młodym rolnikom w zakładaniu gospodarstw. – Dostaliśmy akredytację do wypłacania premii dla młodego rolnika. Czekamy już tylko na rozporządzenie Ministerstwa Finansów – zapewnił prezes ARiMR Dariusz Wojtasik. Akredytacja zatwierdza system informatyczny, dzięki któremu unijne pieniądze są wydawane bezpiecznie.
W tym roku nasi rolnicy mają do wzięcia 554 mln zł na założenie gospodarstwa. Każdy, kto nie ukończył 40 lat i ma odpowiednie wykształcenie, może się starać o 50 tys. zł. Wnioski złożone przez rolników wyczerpują na razie 16 proc. kwoty. Zainteresowanie dotacjami jest mniejsze niż w poprzednich latach, bo kryteria dostępu do unijnych pieniędzy są ostrzejsze. Gospodarstwo młodego rolnika nie może być mniejsze, niż wynosi średnia dla województwa, a jednocześnie nie większe niż 300 ha. W dodatku rolnik musi zainwestować przynajmniej 70 proc. otrzymanych pieniędzy. Agencja chce w najbliższych tygodniach rozpocząć także dofinansowywanie inwestycji w gospodarstwach, ale tylko tych dotyczących przechowywania obornika. Tymczasem rolnikom najbardziej zależy na pieniądzach na zakup maszyn i ziemi. Dotacja może sięgnąć 300 tys. zł. Opóźnienia agencji oraz spadek wartości euro spowodowały, że w ub.r. nasi rolnicy dostali o 1 mld zł mniej dotacji niż w 2006 r. – Wszystkie subsydia, jakie otrzymał sektor rolny, wyniosły ok. 10 mld zł – podsumowuje dr Lech Goraj z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. W tym roku kwota pomocy może być podobna.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA