fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Anita Włodarczyk sportową twarzą Warszawy

Gala rozdania nagród w Plebiscycie
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Lekkoatletka Anita Włodarczyk została uznana za najlepszą sportsmenkę Warszawy poprzedniego roku.
W Arenie Ursynów ogłoszono wyniki XIV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy. Pierwsze miejsce zajęła lekkoatletka Anita Włodarczyk, dwukrotna rekordzistka świata i wicemistrzyni olimpijska z Londynu. Reprezentuje ona klub Skra Warszawa. Niestety nie mogła osobiście odebrać nagrody, bowiem jest na mitingu lekkoatletycznym Pedro's Cup w Bydgoszczy. W jej imieniu statuetkę odebrali jej rodzice Maria i Andrzej. Włodarczyk jednocześnie została twarzą sportową Warszawy. Dodatkowo Anicie Włodarczyk oraz jej trenerowi Krzysztofowi Kaliszewskiemu został przyznany tytuł „Zasłużony dla Warszawy".
Drugie miejsce w plebiscycie zajął mistrz świata i Europy w pływaniu Paweł Korzeniowski, a trzecie kajakarz slalomowy Dariusz Popiela.
Najlepszym sportowcem niepełnosprawnym roku została Marta Fidrych, która uprawia szermierkę na wózkach.
Za najlepszego trenera jury uznało Krzysztofa Kaliszewskiego, którego podopieczną jest laureatka plebiscytu Anita Włodarczyk.
Sportową osobowością roku został uznany ksiądz prałat Mirosław Mikulski, który organizuje zawody i obozy sportowe dla dzieci. W czasie odbierania nagrody wspominał moment, gdy decydował się zostać kapłanem. – W 1948 roku mam przyniosła mi książkę o księdzu, który we Włoszech wychowywał młodzież z biednych rodzin poprzez gry, zabawy oraz sport. Chciałem być jak bohater tej książki ks. Jan Bosko. Do dzisiaj to jest mój patron, jest dla mnie natchnieniem – wspominał.
Laureatów tych kategorii wybrało jury składające się z wybitnych niegdyś sportowców : Irena Szewińska (przewodnicząca), Dorota Idzi, Teresa Sukniewicz – Kleiber, Andrzej Supron, Ryszard Szurkowski oraz trenera Jerzego Engela.
Internauci w głosowaniu uznali za sportową impreza roku Warszawską Triadę Biegową – „Zabiegaj o pamięć". Z kolei, ich zdaniem, najpopularniejszym sportowcem poprzedniego roku był Mateusz Kamiński, przedstawiciel sztuk walki.
W nowej kategorii - nadzieja olimpijska, która honoruje młodych sportowców – zwyciężył zapaśnik Legii Warszawa – Patryk Boniecki.
Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent Warszawy w czasie gali rozstrzygnięcia plebiscytu przypomniała, że nagradzani są sportowcy, którzy dostarczali nam wielu emocji.
– Zdecydowałam, aby zwiększyć o 500 tys. zł stypendia dla młodych sportowców – poinformowała.
Przypomniała, że warszawiacy nie tylko kibicują, ale także czynnie uprawiają sport. – Wielkim sukcesem okazał się rower miejski Veturillo. Na wiosnę montowane będą w Warszawie siłownie plenerowe. Od niedawna obowiązuje Karta Młodego Warszawiaka, która wprowadza zniżki w ośrodkach sportu i rekreacji - dodała prezydent miasta.
Przypomniała, że w tym roku w stolicy też odbędą się duże imprezy sportowe m.in. na Stadionie Narodowym mecz inauguracyjny mistrzostw świata w piłce siatkowej. – Chcemy też reaktywować w Warszawie Tour de Pologne – zapowiedziała.
Dodała, że niedawno miasto odzyskało teren klubu sportowego SKRA Warszawa.
– Poszukujemy inwestora prywatnego, który przywróci świetność temu klubowi – zapowiedziała.
- Kamila Skolimowska mówiła mi zawsze, że chciałaby przyjść na Skrę razem z dziećmi – ze wzruszeniem wspominał zmarłą sportsmenkę jej trener Krzysztof Kaliszewski.
Patronem medialnym plebiscytu była Rzeczpospolita.
 
Laureaci XIV Plebiscytu na najlepszych sportowców Warszawy
Najlepszy sportowiec roku :
1. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
2. Paweł Korzeniowski (pływanie)
3. Dariusz Popiela (kajakarstwo slalomowe)
4. Bartłomiej Marszałek (sporty motorowodne)
5. Mateusz Kamiński (taekwon-do ITF)
6. Karolina Winkowska (żeglarstwo – kitesurfing)
7. Aleksandra Socha (szermierka – szabla)
8. Marcin Rudawski (żeglarstwo)
9. Joanna Leszczyńska, Sylwia Lewandowska (wioślarstwo)
10. Oktawia Nowacka, Karolina Wójcik (pięciobój nowoczesny)
Najlepszy sportowiec niepełnosprawny roku
1. Marta Fidrych (szermierka na wózkach)
2. Grzegorz Pluta (szermierka na wózkach)
3. Adrian Castro (szermierka na wózkach)
Trener roku
Krzysztof Kaliszewski – RKS SKRA Warszawa (lekkoatletyka)
Sportowa osobowość
Ks. Mirosław Mikulski
Najpopularniejszy sportowiec roku
Mateusz Kamiński (taekwon - do ITF)
Sportowa impreza roku
Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć"
Nadzieja Olimpijska
Patryk Boniecki (zapasy styl klasyczny)
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA