fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Setki milionów z Tokio za polskie CO2

Polska sprzeda Japonii prawa do emsji CO2. Rząd może dostać za to 0,5 – 1 mld złotych
W ciągu miesiąca rząd podpisze memorandum w sprawie sprzedaży Japonii nadwyżki gazów cieplarnianych. Transakcja ma się zakończyć w tym roku.
– Mamy projekt memorandum, który jest w konsultacjach międzyresortowych. Po akceptacji premiera i strony japońskiej będziemy mogli podpisać porozumienie – powiedział nam Michał Budzanowski, kierownik Departamentu Zmian Klimatu w Ministerstwie Środowiska przed odlotem do Japonii. Polska, zgodnie z protokołem w Kioto, może sprzedać w latach 2008 – 2012 za granicę ok. 500 mln ton CO2. – Wiemy, że Japonia nie kupi całej nadwyżki. Dlatego chcemy prowadzić rozmowy także z innymi partnerami – zaznacza Mikołaj Budzanowski. Problem w tym, że nie tylko Polska ma nadwyżkę gazów cieplarnianych, które chce z zyskiem sprzedać zagranicy.
W grudniu memorandum w sprawie negocjacji z Japonią podpisały Węgry. Choć nie było w nim żadnych danych finansowych, rynek spekulował, że chodzi o około 10 milionów ton C02 kupionych za około 4 – 5 dolarów za tonę CO2. Jeśli podobne warunki Japonia zaoferuje Polsce, to otrzymamy pół miliarda złotych. – Można wynegocjować cenę nawet w okolicach 10 euro za jednostkę. Polski rząd powinien zmierzać w tym kierunku – twierdzi Michał Mazurkiewicz, broker STX Services z giełdy amsterdamskiej. Im większą ilość gazów cieplarnianych chce się sprzedać, tym ceny są niższe. Japonia nie da pieniędzy tylko za prawa do emisji CO2. Chce gwarancji, że zapłacone Polsce pieniądze pójdą na odpowiednie projekty proekologiczne: modernizację elektrowni, produkcję zielonej energii i poprawę efektywności energetycznej. W ramach międzypaństwowej umowy ma powstać instytucja, która będzie czuwała nad odpowiednim wydaniem japońskich funduszy. Transakcja będzie powiązana z transferem japońskich technologii, np. turbiny do wiatraków chcą sprzedawać Polsce firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA