fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lotnisko dla tanich linii w Modlinie ruszy dopiero w 2010 r.

Budowa całego portu pochłonie 400 mln zł i potrwa jeszcze 11 lat. – Pasażerów tanich linii chcemy przyjąć w pierwszym kwartale 2010 r., ale to i tak jest bardzo wyśrubowany termin – powiedział Piotr Okienczyc, prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.
Jeszcze w styczniu 2007 r., kiedy władze spółki opublikowały biznesplan dla lotniska, pierwsze cywilne samoloty miały lądować w podwarszawskim porcie pod koniec 2008 r.
Szanse dotrzymania najnowszego terminu, który przewiduje uruchomienie portu za dwa lata, wydają się większe niż w przypadku podawanych wcześniej. Wczoraj wojewoda mazowiecki podpisał postanowienie dotyczące środowiskowych warunków budowy lotniska. Jest to jeden z etapów przygotowania inwestycji, kolejny (jeśli nie wpłyną zażalenia na to postanowienie) to decyzja środowiskowa burmistrza Nowego Dworu. Koszt inwestycji szacowany jest na 400 mln zł. Po zakończeniu pierwszego etapu, czyli budowy terminalu, modernizacji i wydłużenia drogi startowej, przebudowy dróg kołowania i płyty postojowej, port będzie mógł przyjąć 1,5 mln podróżnych rocznie.
Po roku ma się rozpocząć kolejny etap budowy portu, który potrwa osiem lat. Wtedy Modlin będzie mógł przyjąć 3 mln osób, powstanie także terminal towarowy. Wszystkie prace mają być zakończone do 2019 r., kiedy to do użytku zostanie oddany drugi terminal pasażerski. Wówczas lotnisko będzie mogło przyjąć 4,5 mln podróżnych rocznie. Władze spółki zarządzającej Modlinem liczą na tanie linie i przewoźników czarterowych. Piotr Okienczyc powiedział, że jego spółka prowadziła już rozmowy z kilkudziesięcioma liniami lotniczymi . Prace nad uruchomieniem lotniska ruszyły w 2006 r. Obecnie po 31,66 proc. udziałów spółki mają: Agencja Mienia Wojskowego, Mazowiecki Urząd Marszałkowski oraz PP Porty Lotnicze, pierwotnie jedyny właściciel. Reszta przypadła samorządowi Nowego Dworu Mazowieckiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA