fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Parlament uchwalił ustawę o amnestii [RELACJA]

AFP
Ukraiński parlament uchwalił późnym wieczorem ustawę zakładającą amnestię wobec uczestników zamieszek w Kijowie. "Za" oddano 232 głosy. Opozycja nie głosowała.
22:30
Opozycja oświadczyła, że nie uzna ustawy o amnestii, gdyż została przyjęta niezgodnie z procedurami.

"Zamiast obniżać temperaturę w społeczeństwie, oni ją tylko podwyższają. Pozostajemy na tym samym stanowisku: domagamy się uwolnienia wszystkich zatrzymanych i aresztowanych aktywistów" - oświadczył jeden z liderów opozycji, znany bokser Witalij Kliczko.

Ustawa przewiduje, że amnestia zacznie obowiązywać dopiero wtedy, gdy przeciwnicy rządu opuszczą zajmowane przez nich budynki administracji państwowej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Opozycja domaga się bezwarunkowej amnestii dla uczestników protestów antyrządowych.
22:10
Projekt ustawy poparło bez żadnego omówienia w liczącej 450 osób Izbie 232 posłów. W czasie głosowania z ław opozycyjnych słychać było głosy oburzenia. Po głosowaniu przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak szybko oznajmił, że zamyka obrady. W sali posiedzeń zabrzmiał hymn Ukrainy.
21:55
Rada Najwyższa przyjęła ustawę o amnestii. Przyjęto projekt prezydenta Janukowycza, który warunkuje objęcie uczestników protestów amnestią po wcześniejszym opuszczeniem przez nich zajmowanych budynków państwowych.
21:20
Liczba zabitych, zaginionych, zatrzymanych oraz rannych w protestach.
Fot. Twitter / Euromaidan
20:38
Stepan Bandera. Zainspirował rzeź przeszło 100 tysięcy Polaków na Wołyniu. Jest dziś największym bohaterem protestujących.
Portret Stepana Bandery, założyciela Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jej zbrojnego ramienia UPA, patrzy na protestujących spokojnym wzrokiem z ogromnego banneru ustawione zaraz po prawej stronie od głównej sceny na Majdanie Niepodległości. Mężczyzna w sile wieku jest przystojny, dobrze ubrany.
„Zbudujesz ukraińskie państwo albo zginiesz w walce o nie" – głosi cytat z przemówienia przywódcy umieszczony pod zdjęciem.
Wokół stoją setki namiotów protestujących. Nad większością łopocą niebiesko-żółte flagi Ukrainy, ale są też czerwono-czarne flagi OUN, pod którymi w często okrutny sposób banderowcy mordowali Polaków w końcowych latach wojny. Przeczytaj korespondencję z Kijowa
20:20
Na naradę frakcji rządzącej Partii Regionów do parlamentu przybyło całe jej kierownictwo, w tym prezydent Wiktor Janukowycz - poinformował lider opozycyjnej partii Udar Witalij Kliczko.
19:47
Jeśli Wiktor Janukowycz przetrwa, a nie zatrzyma procederu łupienia państwowych pieniędzy to rok 2015 będzie dla niego przykry. Nad Dniepr zawita bankructwo i wróci prawdziwa rewolucja – twierdzi były wicekonsul RP we Lwowie. Czytaj więcej
19:11
Szef wywiadu USA James Clapper wystąpił przed komisją Senatu USA ds. wywiadu, ostrzegając, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz będzie walczył o zachowanie władzy.

Ukrainie w opinii wywiadu USA grozi "dalsza erozja demokracji". Pierwsza transza wartego 15 mld dol. kredytu, jakiego udzieliła jej Rosja, "pozwoli jej na krótką metę uniknąć kryzysu budżetowego", ale ugruntuje to zależność gospodarczą Kijowa od Moskwy - ostrzegł Clapper.
19:00
Protestujący na Majdanie odwołują się do czasów UPA i Stefana Bandery, a jednocześnie , jak mówi Jędrzej Bielecki, "zaprzeczają, że na Wołyniu UPA zamordowało ok. 120 tys. Polaków".
18:40
Wiceprezes PiS Adam Lipiński o Majdanie: To o wiele bardziej radykalne niż my to widzimy w telewizorach. Czytaj więcej
18:20
Tymczasem w Polsce około 200 osób zgromadziło się na Rynku Głównym w Krakowie, aby demonstrować na znak solidarności z protestującymi na Ukrainie. Odśpiewano hymny Polski i Ukrainy.
18:00
Zarówno opozycja jak i władze zgadzają się co do tego, że amnestia nie obejmie zabójców i osób skazanych za inne ciężkie przestępstwa.
17:40
Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy jeszcze dziś wszystkie projekty ustawy o amnestii - pisze agencja Interfax-Ukraina. "Wszystkie cztery ustawy rozpatrzymy w 10 minut" - zapowiedział z trybuny parlamentu jego przewodniczący Wołodymyr Rybak.

Po tej zapowiedzi ogłoszono przerwę w obradach.
17:30
Wołodymyr Rybak próbował odłożyć głosowanie nad amnestią do jutra do godziny 11. Deputowani przegłosowali, że amnestią zajmą się dziś.
17:10
Frakcja opozycyjnej Batkiwszczyny zakończyła konsultacje i wraca na salę obrad, mimo że nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie projektu ustawy o amnestii - pisze agencja Interfax-Ukraina.

Według agencji lider Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk udał się jeszcze na konsultacje z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Wołodymyrem Rybakiem.

Deputowany frakcji Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow powiedział, że na razie nie ma ani jednego kompromisowego wariantu projektu ustawy o amnestii.
16:40
Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) powiedział w Kijowie, że jeśli nie dojdzie to zaprzestania stosowania przemocy wobec ludności cywilnej na Ukrainie, to UE może zastosować sankcje wobec osób winnych jej użycia "w postaci zakazu wjazdu i zamrożenia kont".
16:21
Tak protestujący radzą sobie z zimą
16:14
Andriej Szewczenko poinformował, że projekt ustawy, który przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak nazwał "uzgodnionym projektem", jeszcze nie został rozdany deputowanym, jego treść nie jest znana i "można się jej tylko domyślać".
16:12
Frakcje opozycyjne będą głosować za projektem ustawy o amnestii tylko, jeśli nie będzie on zawierał wymogu opuszczenia zajętych przez opozycję gmachów rządowych - oznajmił deputowany partii Batkiwszczyna, której frakcja opuściła salę obrad parlamentu.
Jak poinformował Andriej Szewczenko, deputowani Batkiwszczyny wyszli z obrad, by naradzić się nad projektem ustawy o amnestii.
"Sądzę, że są zarejestrowane projekty ustaw, w tym te, które przewidują amnestię bez żadnych warunków, i coś mi mówi, że znajdzie się u nas większość dla tych projektów" - powiedział Szewczenko telewizji Rada.
16:08
Wiktor Janukowycz przyjął dymisję rządu premiera Mykoły Azarowa. Pełniącym obowiązki premierem jest teraz Serhij Arbuzow.
15:58
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się w Kijowie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W spotkaniu wziął też udział przedstawiciel UE na Ukrainie Jan Tombiński. Nie podano żadnych szczegółów spotkania.
15:36
Deputowani frakcji Batkiwszczyna opuścili salę obrad parlamentu. Mają zapoznać się z projektami ustaw - informuje "Ukrainska Prawda".
15:20
Ukraińska opozycja nie chce zaakceptować warunków amnestii stawianych przez rządzącą Partię Regionów. Chodzi, między innymi, o zwolnienie zajętych budynków użyteczności publicznej w całym kraju.
14:12
Jeśli wzrośnie temperatura barykady stopnieją. To może być zagrożenie dla demonstrantów - mówi Jędrzej Bielecki.
13:39
Antyrządowi demonstranci w Kijowie opuścili siedzibę Ministerstwa Rolnictwa - informuje Polskie Radio. W czasie akcji doszło do bójki między radykalnymi protestującymi a członkami partii Swoboda.
(AFP)
W piątek gmach ministerstwa zajęli działacze organizacji Wspólna Sprawa, która przez wielu ekspertów i opozycjonistów uznawana jest za prowokatorów współpracujących z władzami. W nocy Rada Majdanu podjęła decyzję o tym, że budynek musi zostać zwolniony, aby pokazać, że oponenci władz też są gotowi do ustępstw.
Demonstranci przejęli również budynek Ministerstwa Sprawiedliwości
13:36
Jak informuje TVN24 Biznes i Świat, przerwa w obradach Rady Najwyższej została przedłużona do godz. 15.00.
13:21
Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na Ukrainie. Potrzeba wspólnego stanowiska polskich partii w tej sprawie - przekonywał.
- Chciałbym zaapelować do prezydenta Komorowskiego, ale też do wszystkich polityków, abyśmy w najbliższym czasie zgromadzili się razem, czy to w formule nadzwyczajnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, czy jakiejś innej i uzgodnili stanowisko wspólne wszystkich sił politycznych wobec Ukrainy - oświadczył Palikot w Sejmie. Argumentował, że w sprawie Ukrainy brakuje wspólnego polskiego stanowiska, a poszczególne partie "grają swą partyjną grę".
13:02
Rosja zadeklarowała, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej, jednak dopiero po sformowaniu tam nowego rządu.
Rozwiązanie takie na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w jego rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy zaproponował premier Dmitrij Miedwiediew. Putin się na to zgodził. - Jest to rozsądne. Poczekajmy na sformowanie nowego rządu Ukrainy - oświadczył.
12:56
Opozycja czeka na decyzję ukraińskiego parlamentu. Przed demonstrantami kordon milicji.
(PAP/EPA)
12:37
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przekaże 100 tys. zł dla poszkodowanych w manifestacjach na Ukrainie. Wicemarszałek województwa Jarosław Słoma podkreślił, że pieniądze mają być przeznaczone na zakup lekarstw, materiałów opatrunkowych i wyposażenia apteczek dla uczestników demokratycznych manifestacji na Ukrainie.
11:55
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w oświadczeniu swojego rządu w Bundestagu, że władze niemieckie popierają "wszystkimi dostępnymi środkami" zabiegi o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie oraz uzasadnione postulaty ukraińskiej opozycji.
(AFP)
11:39
Rozłam w Partii Regionów? Mówi o tym deputowana Inna Bohosłowska. Jej zdaniem, "ludzie najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa w parlamencie odmówili poparcia wprowadzenia stanu wyjątkowego, co oznacza poważny rozłam w rządzącej Partii Regionów Ukrainy".
Według Bohosłowskiej, która opuściła Partię Regionów po brutalnym rozpędzeniu 30 listopada protestów prounijnych w Kijowie, wprowadzenia stanu wyjątkowego chce grupa posłów, kontrolowana przez szefa administracji prezydenta Wiktora Janukowycza, Andrija Klujewa.
Temat ten był omawiany na spotkaniu frakcji Partii Regionów we wtorek.
11:31
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że Ukraina musi znaleźć swoją własną drogę do Europy, a UE może zaoferować jej tylko słowa otuchy. Konserwatywna gazeta ostrzega Ukraińców przed "drogą na skróty" w budowie systemu demokratycznego.
11:08
Czterej byli amerykańscy ambasadorowie na Ukrainie na łamach dziennika "New York Times" zaapelowali do USA i Unii Europejskiej o użycie swoich wpływów do zakończenia ukraińskiego kryzysu, m.in. poprzez nałożenie sankcji finansowych na władze w Kijowie.
Według dyplomatów "Ukraina znalazła się na krawędzi i sytuacja może wymknąć się spod kontroli". "Jeśli Stany Zjednoczone i Unia Europejska chcą zachęcić do pokojowego rozwiązania, powinny teraz użyć swoich wpływów. W przeciwnym razie sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć i może dojść do tego, że Zachód będzie tylko obserwatorem" - czytamy w opublikowanym dziś liście Johna E. Herbsta, Williama Greena Millera, Stevena K. Pifera i Williama B. Taylora Jr.
11:06
- To, co zobaczyłem w Kijowie całkowicie przekroczyło to, co widać w okienku telewizyjnym w Polsce i na całym świecie. Obecność polskich polityków tam jest potrzebna - powiedział wiceprezes PiS Adam Lipiński.
Tituszki w gotowości. W towarzystwie milicji
10:55
Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, potępiła dziś przejawy przemocy, nacjonalizmu i ksenofobii na Ukrainie. Wezwała też wszystkie siły polityczne w tym kraju do poszukiwania wyjścia z konfrontacji wyłącznie w konstruktywnym dialogu.
Stanowisko to Rada Federacji sformułowała w specjalnej uchwale, którą przyjęła jednomyślnie.
10:44
O amnestii ukraińscy deputowani będą rozmawiać dopiero po 13:00 polskiego czasu. Parlament przerwał swoje prace. W kuluarach mówi się o braku porozumienia - informuje Polskie Radio.
Wcześniej do posłów zwrócił się pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk (1991-1994). Zaapelował do opozycji i większości o porozumienie na rzecz złagodzenia konfliktu i oświadczył, że trzej byli szefowie państwa mogą być gwarantami przestrzegania zawartych ustaleń.
(PAP/EPA)
10:22
Posiedzenie Rady Najwyższej w Kijowie właśnie się rozpoczęło. Amnestię w zamian za opuszczenie okupowanych budynków państwowych, usunięcie barykad i zdanie broni proponuje prezydencka Partia Regionów uczestnikom antyrządowych protestów w projekcie ustawy o amnestii, który ma być rozpatrzony przez parlament Ukrainy.
Zwolennicy Janukowycza pod budynkiem Rady Najwyższej
10:13
Premier Donald Tusk spotka się w piątek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Spotkanie ma dotyczyć sytuacji na Ukrainie - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Wczoraj Donald Tusk w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że "wtorkowe wydarzenia w parlamencie ukraińskim są znakami nadziei".
10:10
Deputowani zbierają się na sali plenarnej Rady Najwyższej - informuje TVN24. O godz. 10.00 miało się rozpocząć posiedzenie parlamentu Ukrainy. Parlamentarzyści mają się zająć ustawą dot. amnestii uczestników zamieszek w Kijowie.
09:46
Ukraina stoi przed wyborem, ale nie jest to wybór między Rosją a UE, lecz między narodowym socjalizmem w wersji ukraińskiej a wartościami cywilizacyjnymi - ocenia dziś rządowa "Rossijskaja Gazieta", komentując sytuację w tym kraju.
"Ukraina stoi dzisiaj na rozdrożu. Jednak nie jest to wybór między Rosją a Europą, między Zachodem a Wschodem. Ukraina wybiera między narodowym socjalizmem w wersji ukraińskiej a wartościami cywilizacyjnymi, między ideologią UNA-UNSO i (Stepana) Bandery z ich patologicznym antysemityzmem, nienawiścią do Rosjan i dążeniem do zbudowania państwa tylko dla Ukraińców a normami ogólnoludzkimi" - pisze dziennik.
Janukowycz podzieli się władzą?
08:42
Ukraińcy czekają na posiedzenie Rady Najwyższej w sprawie amnestii. Dziennikarze i działacze społeczni obawiają się, aby amnestia nie objęła tych, którzy bili i katowali ich kolegów. Takie same obawy mają ludzie, którzy wciąż stoją na kijowskich ulicach i przybywają do stolicy, by poprzeć demokratyczne przemiany - informuje Polskie Radio.
Tituszki w gotowości. W towarzystwie milicji
07:47
Julia Tymoszenko zaapelowała do opozycji o dalszą walkę z władza - informuje Polskie Radio. Zdaniem byłej premier, dymisja rządu Mykoły Azarowa i odwołanie ograniczających wolności demokratyczne ustaw to za mało.
Przebywająca w szpitalu, odsiadująca wyrok 7 lat pozbawienia wolności była premier napisała, że "trudno nazwać te kroki zwycięstwem opozycji, a władza nie odpokutowała jeszcze swoich grzechów".
07:25
Dziś w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji będzie rozmawiać z przedstawicielami władz i opozycji o pokojowym rozwiązaniu. - Unia Europejska jest gotowa pomóc w poszukiwaniu wyjścia z kryzysu - powiedziała Catherine Ashton.
Podobny przekaz popłynął wczoraj z unijno-rosyjskiego szczytu. - Impas musi być szybko przezwyciężony poprzez dialog władzy z opozycją i społeczeństwem obywatelskim - powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
07:06
Noc z wtorku na środę w Kijowie minęła spokojnie. Antyrządowi demonstranci w ukraińskiej stolicy czekają na posiedzenie ukraińskiego parlamentu, licząc na podjęcie przez deputowanych decyzji w sprawie ustawy o amnestii dla uczestników protestów.
Późnym wieczorem na scenie na Majdanie wystąpił jeden z liderów opozycji Jurij Łucenko, który podkreślił, że demonstranci odnieśli zwycięstwo doprowadzając do odwołania przez parlament "faszystowskich przepisów".
Nawiązując do dymisji Azarowa, Łucenko powiedział, że nie chodzi o to, by zastąpić go innym politykiem. - Nie zebraliśmy się tu, by zmienić ludzi u władzy, tylko zmienić system władzy - wyjaśnił. - Nie odejdziemy z Majdanu, póki nie będzie zlikwidowana dyktatura Janukowycza - dodał.
(AFP)
06:48
O godz. 10.00 czasu polskiego nastąpi wznowienie nadzwyczajnej sesji parlamentu poświęconej kryzysowi w kraju. Ustawa o amnestii jest jednym z warunków pokojowego uregulowania konfliktu na Ukrainie, stawianych przez opozycję.
Podczas wtorkowych obrad Rada Najwyższa anulowała tzw. ustawy dyktatorskie, ograniczające m.in. prawo obywateli do wieców. Deputowani nie zdołali jednak osiągnąć porozumienia w sprawie ustawy o amnestii dla uczestników trwających od listopada protestów antyrządowych, podczas których doszło do starć demonstrantów z milicją, a śmierć poniosło sześć osób.
Także wczoraj prezydent Wiktor Janukowycz przyjął dymisję rządu premiera Mykoły Azarowa i polecił mu pełnienie dotychczasowych obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów. P.o. premiera będzie dotychczasowy pierwszy wicepremier Serhij Arbuzow.
Od wczoraj z wizytą na Ukrainie przebywa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która też rozmawia na temat politycznego rozwiązania kryzysu.
04:15
Prezydent USA Barack Obama powiedział, odnosząc się do Ukrainy, że USA popierają prawo ludzi do swobody wypowiedzi i zabierania głosu na temat przyszłości ich kraju. Mówił o tym w orędziu o stanie państwa w części dotyczącej spraw międzynarodowych.
(AFP)
- Jeśli chodzi o Ukrainę, to popieramy zasadę, że wszyscy ludzie mają prawo do wypowiadania swych poglądów w sposób swobodny i pokojowy i do zabierania głos w sprawie przyszłości swego kraju - powiedział Obama w orędziu wieczorem (czasu lokalnego) na Kapitolu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA