fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bankierzy posiedzą

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Czterech szefów największego banku Islandii, który upadł w czasie finansowego kryzysu, dostało od 5,5 roku do 3,5 roku bezwzględnego więzienia. To najwyższe kary za przestępstwa finansowe w historii Islandii.
Prezes Hreidar Mar Sigurdsson dostał najwyższy wyrok - 5,5 roku za kratami. Szef rady nadzorczej Sigurdur Einarsson - pięć lat; Olafur Olafsson jeden z właściciel - trzy lata, a dyrektor finansowy oddziału w Luksemburgu Magnus Gudmundsson - 3,5 roku za kratami, podała BBC News. Wszyscy zapłacą też koszty sądowe.
Są podzielił stanowisko prokuratury, że bankierzy ukrywali fakt, że inwestor z Kataru kupił pakiet banku Kauphing, wcześniej wziąwszy na ten cel niezgodny z prawem, kredyt w tymże banku. Miało to istotny wpływ na spadek wartości akcji banku oraz jego sytuację. Szefowie poinformowali o transakcji przez samym bankructwem banku.
Prokurator Olafur Hauksson zapowiedział, ze w styczniu rozpocznie się w sądzie kolejna sprawa z oskarżenia jeszcze poważniejszego, wobec tych samych bankierów. Zostali oni aresztowani w latach 2010-2011.
Kaupthing był uważany za największy bank Islandii. Został znacjonalizowany w końcu 2008 r wraz z dwoma innymi dużymi bankami - Landsbanki i Glitnir, gdy wszystkie okazały się bankrutami. Globalny kryzys finansowy ujawnił, że zadłużenie banków (kupowały przede wszystkim amerykańskie papiery), przewyższyło 6-krotnie roczny PKB Islandii. Spowodowało to długotrwały głęboki kryzys. Do dziś gospodarka nie podniosła się całkiem, a rząd musi spłacać długi banków wobec zagranicznych wierzycieli.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA