fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Pani od leasingu

Rzeczpospolita
Irene Grzybowski, prezes spółki Pekao Leasing. Wkrótce przejmie ster połączonych spółek Pekao Leasing oraz BPH Leasing. To będzie pierwsza tego typu fuzja na naszym rynku
Ma za ciepły stosunek do biznesu. Nie czuje się u niej agresji – mówi jeden z naszych rozmówców. I rzeczywiście podczas rozmowy z Irene Grzybowski trudno nie odnieść wrażenia, że to miła kobieta o dużej kulturze osobistej.
Jej byli współpracownicy z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) wspominają Irene Grzybowski jako wyrozumiałą szefową. Ale przyznają również, że jest bardzo wymagająca. Wiadomo, że Irene Grzybowski ma wkrótce zostać prezesem połączonych spółek Pekao Leasing i BPH Leasing. Wcześniej musi jednak dokonać sprawnego ich połączenia. A to spore wyzwanie. Tak dużej fuzji w tej branży jeszcze w Polsce nie było.
Irene Grzybowski jest Amerykanką polskiego pochodzenia. Ukończyła George Washington University w Waszyngtonie. Pracę rozpoczęła na stanowisku analityka w Japanese Hachijuni Bank w Nowym Jorku. Później pracowała w Bostonie. W Fleet Financial Group doszła do stanowiska wiceprezesa. W swojej zawodowej karierze zajmowała się także konsultingiem finansowym dla Bank of Boston Corporation i Boston Capital Corporation. Pod koniec 1996 r. związała się z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w Londynie. Rok później została szefem przedstawicielstwa tej instytucji w Warszawie. Następnie w sierpniu 1999 roku wzięła odpowiedzialność za działalność banku EBOiR w Polsce. W imieniu EBOiR prowadziła rozmowy z polskim rządem dotyczące rozwoju rynku kapitałowego i usług finansowych oraz zarządzania infrastrukturą i restrukturyzacji przemysłu ciężkiego. Pracę w międzynarodowym banku zakończyła w 2004 roku. Zdecydowała się bowiem przejść do bankowości prywatnej. – Gdy syn Irene, się dowiedział, na jakiej ulicy mieści się bank, w którym będzie pracować mama, śmiał się, że Grzybowski będzie pracować na Grzybowskiej – mówi nam jedna z byłych jej współpracownic. Od grudnia 2004 roku Grzybowski zaczęła pełnić funkcję członka zarządu banku Pekao. Była odpowiedzialna za bankowość korporacyjną i międzynarodową. Zdaniem naszych rozmówców, piastując to stanowisko, niczym specjalnym się jednak nie wyróżniła. – Być może to efekt tego, że zarządzała znacznie większą grupą osób niż w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, albo warunków, w jakich przyszło jej pracować – mówi nam jeden z bankowców. Po ponad dwóch latach pracy w banku przeszła do spółki zależnej – Pekao Leasing, której została prezesem. – Ma wiedzę i kompetencje. Przez to, że wcześniej pracowała w wielkich korporacjach, można mieć wrażenie, że nie pasuje do leasingu – mówi Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA