fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Hartman o edukacyjnym referendum: To świetnie, że społeczeństwo się zmobilizowało

Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik
Polityk "Twojego Ruchu" chwali inicjatywę obywatelską w sprawie edukacji sześciolatków i chce, by referendum doszło do skutku
Jan Hartman na antenie radiowej Jedynki poparł inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie m.in. odwołania przymusu szkolnego dla sześciolatków. Według niego, a kwestia dobrze nadaje się na referendum.
- To  świetnie, że społeczeństwo w liczbie miliona zmobilizowało się, żeby złożyć podpisy. Ministerstwo nie radzi sobie zupełnie z reformą, a to jest właśnie taki temat który można społeczeństwo zapytać, bo to nie jest temat fachowy, to jest pewna decyzja, to jest kwestia woli, czy chcemy, aby dzieci się uczyły od 6 lat, czy chcemy, żeby istniały gimnazja. - powiedział polityk.  Dodał, że akcja ma sens, ponieważ edukacja w Polsce jest w głębokim kryzysie, a MEN nie może sobie z tym poradzić. Stwierdził też, że propozycje zawarte w inicjatywie - jak ustawowe ograniczenie zamykania szkół - nie są pozbawione racji.
- Rząd musi mieć możliwość zamykania szkół w wyjątkowych wypadkach, ale nadużywa się tej możliwości. Bardzo często jest tak, że właśnie zmniejszenie liczby uczniów w danej szkole jest szansą na podniesienie jakości. - powiedział. I dodał: -  To trzeba robić bardzo czujnie, nie tylko na podstawie ekonomicznego rachunku krótkoterminowego, ale w takiej szerszej perspektywie myślenia o przyszłości społeczności lokalnej.
Elbanowski: Ta reforma jest zbudowana na kłamstwie
Poza tym, stwierdza Hartman, powszechne głosowanie dałoby obraz opinii publicznej w sprawie systemu edukacji i byłby to dobry impuls dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
- To jest bardzo ważne dla aktywizacji społecznej, gdyby te referenda się częściej odbywały, gdyby o większej liczbie spraw rzeczywiście obywatele mogli decydować. Na razie ludzie się mobilizują przeciwko czemuś, to są takie akcje protestacyjne, ale w przyszłości referenda, jeżeli w Polsce by się rzeczywiście taka kultura referendalna utrwaliła, mogłyby mieć także bardziej konstruktywny charakter - zaznaczył.
"Sejm nie powinien ignorować sześciolatków"
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA