fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Można odjąć składki za żonę

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, który opłacał składki za żonę jako osobę współpracującą, ma prawo obniżyć o nie swój podatek
Czy małżonek może w swoim zeznaniu rocznym odliczyć składki zdrowotne zapłacone za żonę (osoba współpracująca), jeżeli mają rozdzielność majątkową?Odpowiada Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii Welsyng.pl:Tak. Możliwość odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne jest uzależniona od ich faktycznego opłacenia w roku podatkowym, a nie od rodzaju ustroju majątkowego pomiędzy małżonkami (zakładając, że żona jest rzeczywiście osobą współpracującą w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tzn. stale współpracuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej męża i pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym). Ponieważ za osobę współpracującą (w tym wypadku żonę) składki opłacał mąż jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, to właśnie on ma prawo obniżyć swóroc. podstawy ich wymiaru, tak samo jak w przypadku składek opłacanych przez przedsiębiorcę bezpośre...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA