fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Warszawa uczy i inspiruje

Konrad Smoleński - BNNT
materiały prasowe
Dzisiaj o 19.00 w dawnym sklepie z kapeluszami przy ul. Marszałkowskiej 9/15 odbędzie się koncert Konrada Smoleńskiego. Uświetni on wernisaż wystawy duetu Michael Meier i Christoph Franz oraz Kathariny Marszewski
Wystawa inicjuje projekt Learning from Warsaw, realizowany przez Artists-in-Residence Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski oraz Kunstverein Zürich. Jest on eksperymentem, po raz pierwszy wprowadzającym model instytucji-w-rezydencji. Gościem będzie właśnie  Kunstverein Zürich - offowa przestrzeń - założona przez architektkę Nele Dechmann i dziennikarza telewizyjnego Nicolasa Ruffo w 2010 roku, jako program rezydencyjny działań twórczych "Wäscherei" (dawna pralnia). Zobacz galerię zdjęć
Projekt Learning from Warsaw jest zainspirowany "Uczyć się od Las Vegas" Roberta Venturiego, Denise Scott Brown i Stevena Izenoura , książka jest polemiką z myślą modernistyczną  Le Corbusiera i buduje teorię architektury "zwyczajnej i brzydkiej", a zarazem żywiołowej i pełnej wyobraźni, nieskażonej protekcjonalizmem, otwartej na popularne gusta.
Artyści uczestniczący w projekcie będą przyjeżdżać do Warszawy na wizyty studyjne i najpierw przyglądać się miastu, a potem zainspirowani tym co zobaczą tworzyć oraz prezentować efekt ich pracy na dwutygodniowych wystawach.
- Michael Meier i Christoph Franz są tegorocznymi laureatami jednej z najważniejszych szwajcarskich nagród dla artystów – Art Prize National Switzerland, pokażą instalację artystyczną dotyczącą zamkniętych osiedli, zamieszkanych przez polską klasę średnią - mówi Agnieszka Sosnowska, kuratorka projektu. - Towarzysząca im Katharina Marszewski już wcześniej pracowała w przestrzeni sklepu z kapeluszami w 2012 r., jako rezydentka A-I-R Laboratory miała tu pracownię. Otwarta przestrzeń stwarzała przechodniom możliwość przyglądania się temu co robi artystka - dodaje.
Katharina Marszewski powraca teraz z instalacją - Aranżacja Sensacji Wspomnień, stanowiącą kolaż materiałów zebranych w czasie wcześniejszego działania w tej przestrzeni, zamkniętych w szklanej witrynie.
Trzecim ogniwem dzisiejszego wernisażu jest projekt Konrada Smoleńskiego BNNT, w którym dźwięk, forma wizualna i choreografia są traktowane równorzędnie. Powstał on w 2008 r. początkowo jako solo performance, człowieka grającego na instrumencie o kształcie pocisku lotniczego, ale szybko ewoluował do duetu z perkusją, na której gra Daniel Szwed.
Zaadaptowany na potrzeby Learning from Warsaw lokal przy ul. Marszałkowskiej ma być również miejscem dyskusji, koncentrujących się wokół tematów związanych z artystycznymi działaniami w przestrzeni miejskiej. Miejsce wypoczynku i rozmowy ma zaaranżować Katarzyna Przezwańska, artystka-architektka wnętrz. Wernisaż jej projektu odbędzie się 12 września. Tego samego dnia swoją inspirowaną Warszawą pracę pokaże Roland Roos - szwajcarski artysta, który przebywał już na pobycie twórczym w a-i-r laboratory CSW. Realizował wtedy utopijny, choć bardzo pożyteczny projekt Free Repair, naprawiał zepsute ławki i inne sprzęty znajdujące się w przestrzeni publicznej. Informację o kolejnych polsko-szwajcarskich wystawach będzie można znaleźć na stronie www.learningfromwarsaw.com.
Wcześniej, bo już w najbliższą sobotę o godz. 13.00 Jakub Szczęsny, architekt z grupy Centrala i szwajcarska architektka Nele Dechmann będą rozmawiać o urbanistycznej logice miasta w stosunku do Wisły.
Po części warszawskiej (potrwa do 25 października), projekt zostanie przeniesiony do Museum Bärengasse w Zurychu. W czteropiętrowym drewnianym budynku zostanie zaprezentowana, przygotowana specjalnie pod kątem tego obiektu wystawa.
Learning from Warsaw
Edycja w Warszawie:
Termin: 29 sierpnia – 25 października 2013
Pierwszy wernisaż: 29 sierpnia, godz. 19:00
Miejsce: ul. Marszałkowska 9/15 (PORTHOS)
Edycja w Zurychu:
Termin: 18 października – 15 grudnia 2013
Miejsce: Museum Bärengasse
Kuratorzy: Nele Dechmann, Nicola Ruffo, Agnieszka Sosnowska
Artyści biorący udział:
Szwajcaria: Michael Meier/Christoph Franz, Raphael Hefti, Nino Baumgartner, Esther Kempf, Georg Keller, Quottom, Gruppe, Neue Galerie , Roland Früh , Stefan Rusconi
Polska: Katharina Marszewski, Konrad Smoleński/BNNT, Katarzyna Przezwańska, Karol Radziszewski, Centrala, Centrum w Ruchu and others.
Więcej informacji wkrótce na www.learningfromwarsaw.com
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA