fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Gospodarka strefy euro wychodzi na prognoz

Indeksy PMI w eurolandzie poprawiają się
Rzeczpospolita
Dane PMI z eurolandu okazały się lepsze od oczekiwań. III kwartał zakończy się najprawdopodobniej wzrostem PKB.
Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 50,5 pkt w lipcu do 51,7 pkt w sierpniu, czyli najwyższego poziomu od 26 miesięcy. PMI dla branży usługowej eurolandu wzrósł natomiast z 49,8 pkt do 51 pkt (granica 50 pkt oddziela dekoniunkturę od ekspansji w sektorze).
Rozczarowanie przyniosły dane z Francji, gdzie łączny PMI dla przemysłu i usług spadł z 49,1 pkt do 47,9 pkt. Sytuacja w Niemczech okazała się za to lepsza, niż się spodziewano. PMI dla przemysłu wzrósł tam z 50,7 pkt do 52 pkt.
Analitycy interpretują dane PMI z Europy jako dowód na to, że strefa euro przechodzi obecnie lekkie ożywienie gospodarcze.
– Ożywienie nabrało tempa w sierpniu, a producenci i firmy z branży usługowej donoszą o najszybszym od dwóch lat tempie ekspansji. Obraz gospodarki wypływający z danych sondażowych pokrywa się więc z oczekiwaniami polityków co do umiarkowanego, ale wciąż kruchego, powrotu do wzrostu – twierdzi Chris Williamson, główny ekonomista Markit Economics, firmy przygotowującej sondaże PMI.
W II kwartale wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł 0,3 proc. Dane PMI sugerują, że III kwartał może być odrobinę lepszy.
– Sierpniowe dane PMI dostarczają dalszych dowodów na to, że gospodarka unii walutowej nadal rośnie w III kwartale, ale tempo wzrostu jest dosyć umiarkowane. To daje nadzieję, że wzrost PKB w II kwartale nie był jednorazową zwyżką – wskazuje Jonathan Loynes, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics. – Wciąż spodziewamy się jednak, że gospodarka strefy euro skurczy się w tym roku o 0,5 proc. Wzrostowi gospodarczemu wciąż daleko do tempa, które pozwoliłoby rozwiązać problemy związane z kryzysem zadłużeniowym – dodaje.
Stosunkowo dobre okazały się również dane napływające z Chin. Wstępny odczyt sierpniowego PMI dla przemysłu (liczony przez HSBC i Markit Economics) wyniósł tam 50,1 pkt, wobec 47,7 pkt w lipcu. Po raz pierwszy od ponad roku ekspansja znów była widoczna w tym sektorze.
Sierpniowe dane są lepsze od prognoz analityków. To największy skok chińskiego przemysłowego PMI od sierpnia 2010 r. Analitycy spodziewają się dalszej poprawy.
– Główny powodem zwyżki wskaźnika PMI jest wzrost zaufania związany z tym, że przywódcy partii komunistycznej dają do zrozumienia, że podtrzymają wzrost gospodarczy, a niepokój związany z sytuacją na rynku międzybankowym zmalał – wskazuje Lu Ting, ekonomista w Bank of America.
– Od lipca niemal wszystkie dane gospodarcze z Chin wskazują na poprawę i sugerują, że odbicie jest bliskie. Popyt wewnętrzny jest na tyle silny, by podtrzymać w tym roku tempo wzrostu sięgające 7,5 proc. – ocenia Ken Peng, ekonomista z BNP Paribas.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA