fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Unikalne skarby sakralne Krzeszowa dostępne dla turystów

rp.pl, Artur Kowalczyk a.k. Artur Kowalczyk
Prawdziwy wizerunek św. Benedykta, kielich Emmanuel czy oryginalne szaty liturgiczne z baroku – to tylko niektóre ze skarbów Sanktuarium Maryjnym w Krzeszowie (Diecezja Legnicka, Dolnośląskie) jakie można zobaczyć pierwszy raz w historii w otwartym tam muzeum.
Nigdy dotąd nie były prezentowane, teraz zostały udostępnione wiernym i zwiedzającym sanktuarium. Wystawa – „Skarby Opactwa w Krzeszowie" jaką tam otwarto może być ciekawa nie tylko dla koneserów sztuki sakralnej, ale także dla laików na których czeka wiele ciekawostek. Zwiedzający mogą tam obejrzeć na przykład buty opata zakonu, z których żaden nie jest prawy ani lewy. W owym czasie produkowano tylko uniwersalne obuwie na obie stopy.
W Sanktuarium Maryjnym w Krzeszowie, które kandyduje do umieszczenia na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO zaprezentowano najcenniejsze sakralne skarby europejskiego baroku. Pocysterskie opactwo w Krzeszowie może się poszczycić wieloma cennymi zabytkami prezentowanymi w Domu Opata, w nowo otwartym muzeum.
Zwiedzający mogą tam zobaczyć unikalne: obrazy, modlitewniki, szaty i naczynia liturgiczne, księgi, mszały, rzeźby. Zwiedzający mogą tam też kupić unikalny album – „Krzeszowskie Sanktuarium – Europejska Perła Baroku" z fotografiami Tadeusza Piotra Prociaka, którego prawie 400 zdjęć zostało zrobionych tylko przy naturalnym świetle.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA