fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Breivik chce studiować

AFP
Anders Breivik, sprawca zamachów w Norwegii, który odsiaduje wyrok 21 lat więzienia, złożył dokumenty na wydział nauk politycznych Uniwersytetu w Oslo
Szef wydziału Ole Petter Ottersen potwierdził fakt złożenia dokumentów, ale stwierdził, że decyzja o tym, czy przyjąć Breivika na studia jeszcze nie została podjęta.
- Nie wiemy, czy jego kandydatura zostanie zaakceptowana - powiedział Ottersen.
AFP podkreśla, że na przeszkodzie przyjęcia dokumentów Breivika mogą stanąć między innymi przyczyny formalne - morderca nie ukończył szkoły średniej. Oprócz nich jednak może dojść do sprzeciwów pracowników naukowych i studentów. Już teraz kilkoro wykładowców powiedziało norweskiej TV2, że są przeciwni jakimkolwiek kontaktom z Breivikiem.
-  Bardzo dobrze rozumiem te reakcje, to czysto ludzkie uczucie - uznał Ottersen.
Per Anders Torvik Langerod, politolog i polityk z młodzieżówki Partii Pracy zasugerował, że studia na wydziale nauk politycznych mogłyby być korzystne dla resocjalizacji Breivika. - Uniwersytet jest miejscem, w którym można się nauczyć, że swoich racji dochodzi się słowami - powiedział Langerod. - Nie można kneblować ust albo strzelać do tych, z którymi się nie zgadzamy i może Breivik w takim właśnie miejscu mógłby się nauczyć, że jeśli czegoś chce, musi  stosować metody akceptowalne przez społeczeństwo.
Knut Bjarkeid, dyrektor więzienia, w którym Anders Breivik odsiaduje wyrok mówi, że pracownicy placówki zawsze pomagają więźniom uzyskać takie formalne kwalifikacje, które ułatwią im znalezienie pracy po wyjściu na wolność.
Już w ubiegłym roku rzeczniczka więzienia Ellen Bjercke powiedziała, że jeśli Breivik zostanie zakwalifikowany do dalszej edukacji, będzie możliwe uruchomienie dla niego specjalnego dostępu do Internetu, z zastosowaniem wielu filtrów.
Dziś Breivik ma do dyspozycji laptop bez dostępu do Internetu. Może dzięki niemu też zamawiać książki z biblioteki więziennej, która jest częścią sieci bibliotek publicznych.
Do tragedii na Utoya doszło 22 lipca 2010 roku. Anders Breivik, który wcześniej zdetonował ładunek wybuchowy w dzielnicy rządowej w Oslo, otworzył ogień do zgromadzonej na wyspie młodzieży. W masakrze na Utoya oraz w Oslo zginęło 77 osób.
Życie Breivika w więzieniu
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA