fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Scytyjska Księżniczka w złotym czepku

Fot. Ken and Nyetta
Flickr
Grobowiec młodej kobiety pochowanej około 2300 lat temu odnaleźli przypadkowo robotnicy podczas prac drogowych koło miasta Urdżar we wschodnim Kazachstanie.
Znajdował się na głębokości 1,7 m. Prace wykopaliskowe przeprowadzili studenci z Państwowego Semipałatyńskiego Instytutu Pedagogiki, zespołem kierował Timur Smagułow.
Zwłoki złożono w kamiennym sarkofagu. W grobie znalazła się także złożona w ofierze owca. Zmarłą wyposażono na drogę w zaświaty w naczynia (zawierały zapewne pożywienie). Głowę kobiety zdobił czepek naszywany złotymi cekinami. Tego rodzaju nakrycia głowy nosili ludzie należący do arystokracji scytyjskiej. Był to element ceremonialnego stroju zakładanego z okazji uroczystości i świąt. - Kobieta w chwili śmierci miała około 20 lat, ale dokładnych badań laboratoryjnych jeszcze nie zdążyliśmy przeprowadzić, dlatego nie znamy przyczyny zgonu, niewykluczone, że zmarła w połogu. Jest bardzo prawdopodobne, że była córką jednego z królów scytyjskiego plemienia Saka Tigrakuda. Z tego powodu nieformalnie nazwaliśmy ją "Scytyjska księżniczką" - wyjaśnia Timur Smagułow.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA