fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kalifornia zalegalizowała rekreacyjną marihuanę

AFP
Z dniem 1 stycznia 2018 roku Kalifornijczycy mają prawo legalnie kupić marihuanę i użyć jej do celów czysto rekreacyjnych.

Każdy obywatel stanu Kalifornia, który ukończył 21. rok życia, ma od wczoraj prawo do hodowli sześciu krzaków marihuany oraz do posiadania 29 gramów suszu. Oznacza to, że Kalifornia została największym na świecie legalnym rynkiem marihuany.

Wciąż nielegalne pozostaje jawne palenie marihuany w miejscach publicznych oraz tam, gdzie obowiązuje ogólny zakaz palenia tytoniu.

Sprzedaż rozpoczęła się wczoraj o 6 rano czasu lokalnego, a przed placówkami, które uzyskały prawo handlu narkotykiem ustawiały się długie kolejki.

Za legalizacją marihuany opowiedziała się w referendum w 2016 roku większość mieszkańców Kalifornii.

Przedstawiciele policji twierdzą, że dzięki legalizacji uda się opanować czarny rynek sprzedaży narkotyku, a dzięki temu rozwinie się przemysł, którego wielkość prognozuje się na 7 miliardów dolarów.

Kalifornia od lat produkuje ogromne ilości marihuany, a medyczne zastosowanie narkotyku jest tam dozwolone od 20 lat. Przez ten czas 28 innych państw zezwoliło na leczenie produktami z konopi indyjskich.

Marihuana wciąż pozostaje nielegalna w całych Stanach Zjednoczonych na mocy prawa federalnego,  ale poszczególne stany, zgodnie z przepisami wprowadzonymi za czasów prezydentury Baracka Obamy, mają prawo do wprowadzenia jej legalności w swoich granicach i na swoich zasadach".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA