Rezygnację z odpytywania ustnego przewiduje projekt zmian w ustawach o zawodach prawniczych, który we wtorek ma przyjąć rząd. – Nowelizacja usunie luki powstałe w przepisach po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała „Rz” dyrektor Monika Madurowicz z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Przede wszystkim chodzi o egzamin końcowy dla tych, którzy odbywają aplikacje pod rządami ustawy z września 2005 r.
W tej regulacji, znanej jako ustawa Gosiewskiego, która otworzyła szeroko dostęp do aplikacji, TK zakwestionował m.in. przepisy o komisjach egzaminacyjnych. Tymczasem aplikanci z rocznika 2006 będą zdawać egzaminy zawodowe już w przyszłym roku.
Projekt zakłada, że mają być państwowe. Egzamin adwokacki i radcowski przeprowadzałyby komisje z równym udziałem przedstawicieli ministra i korporacji prawniczych. Byłby tylko pisemny. Likwidację części ustnej krytykują samorządy prawnicze.
– Ograniczenie się do egzaminu pisemnego nie pozwoli ocenić, czy aplikant potrafi spójnie myśleć, prawidłowo się wysławiać oraz przekonująco argumentować – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
– Egzaminy ustne odbywają się w większości krajów europejskich – argumentuje Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.