Do tej pory w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zakończyły się 93 procesy aplikantów notarialnych z Krajową Radą Notarialną. Aplikanci skarżyli decyzje samorządu notarialnego z 2012 r. odmawiające im wydania zaświadczeń o ukończeniu aplikacji (utrzymane w dwóch instancjach samorządu) oraz te, w których KRN uznała, że odwołanie od decyzji rady okręgowej aplikanci złożyli z uchybieniem terminu.
Samorząd odmawiał wydania zaświadczenia (które jest potrzebne do przystąpienia do egzaminu zawodowego) tym, którzy nie zdali kolokwium. W ich obronie stanął minister sprawiedliwości. Stwierdził bowiem, że z ustawy – Prawo o notariacie nie wynika, by zdanie kolokwiów było konieczne do ukończenia aplikacji.
Do tej pory w pięciu sprawach składy WSA były odmiennego zdania niż minister sprawiedliwości, który uznał, że do egzaminu mogą przystąpić także osoby, które nie zdały kolokwium. W pozostałych wypadkach przyznały rację aplikantom.
WSA nie przychylił się do stanowiska Krajowej Rady Notarialnej w żadnej sprawie, w której odwołanie aplikanta od uchwały okręgowej rady notarialnej nie zostało rozpatrzone, a jako uzasadnienie wskazano uchybienie terminu (te sprawy to ok. 1/3 z tych 93).
Z ustawy nie wynika, że aby ukończyć aplikację, trzeba zdać kolokwium