Egzamin notarialny będzie w grudniu

Minister sprawiedliwości zmienił termin egzaminu zawodowego dla aplikantów.

Publikacja: 20.06.2013 08:48

Minister Sprawiedliwości przełożył egzamin zawodowy dla aplikantów notarialnych z września na grudzi

Minister Sprawiedliwości przełożył egzamin zawodowy dla aplikantów notarialnych z września na grudzień.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Zamiast we wrześniu kandydaci na rejentów będą pisać prace 5 i 6 grudnia. Aplikanci są zbulwersowani. – Wzięliśmy urlopy naukowe. Nie wiemy, co robić – piszą do „Rz".

Zmiana daty jest skutkiem konfliktu, do którego doszło podczas prac zespołu przygotowującego zadania na egzamin. W jego wyniku trzech rejentów zrezygnowało z prac nad zadaniami. Kilka dni później Krajowa Rada Notarialna delegowała trójkę tych samych rejentów do prac w zespole.

Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości, uznał, że miarka się przebrała. Przekłada więc egzamin z września na grudzień (wówczas to wejdzie w życie ustawa deregulacyjna, która zmniejsza rolę notariatu w przygotowywaniu zadań).

Dlaczego minister nie chce dalej pracować z rejentami oddelegowanymi do prac przez KRN?

– W liście, który przesłali prezesowi KRN, zamieścili szczegółowe informacje, umożliwiające identyfikację tematyki przygotowanych dotąd przez zespół zadań egzaminacyjnych – tłumaczy „Rz" Królikowski. Jego zdaniem zachodzi prawdopodobieństwo, że doszło do ujawnienia informacji stanowiącej tajemnicę (art. 266 kodeksu karnego). Minister zwraca też uwagę, że wszyscy autorzy listu podpisali wcześniej zobowiązanie do zachowania w tajemnicy „wszelkich informacji dotyczących przygotowywania pytań testowych i zadań na egzamin notarialny".

Zdaniem resortu ujawnienie informacji o przygotowywanych zadaniach niweczy możliwość kontynuowania zaawansowanych już prac nad zadaniami i zmusza ministra do zmiany terminu przeprowadzenia egzaminu. Dlatego też odbędzie się on w grudniu.

– Decyzja o przełożeniu egzaminu, jeśli taka zapadnie,  byłaby dla mnie zaskakująca, bo nie ma żadnych powodów, by to robić. Zespół może przygotować zadania na termin wrześniowy – deklaruje Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej. Nie zgadza się też z tym, że przedstawiciele KRN nie dają rękojmi przygotowania egzaminu. Uważa, że dopóki ustawa deregulacyjna nie wejdzie w życie, należy przygotowywać egzamin według dotychczasowych zasad, a więc uwzględniając test.

W najgorszej sytuacji są aplikanci, którzy mieli podchodzić do egzaminu we wrześniu.

– Na niecałe trzy miesiące przed jego terminem nie wiemy, czy egzamin się odbędzie – piszą do „Rz". Sytuacja, ich zdaniem, jest o tyle trudna, że mnóstwo osób wzięło urlopy naukowe i czeka w domu na rozwój sytuacji. – Zwykły stres przedegzaminacyjny potęgowany jest stresem serwowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, gdyż nie wiedzą nic ani o terminie egzaminu, ani nawet o jego formie. – Do testu, który stoi pod znakiem zapytania, trzeba przygotować się zupełnie inaczej – podkreślają.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem