To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego w Gdańsku z 10 lipca 2013 r. (sygn. akt: I SA/Gd 626/13).
W latach 2010-2012 skarżący P. Ł. odbywał aplikację adwokacką, której ukończenie stanowi warunek przystąpienia do egzaminu adwokackiego. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu planował złożyć wniosek o wpis na listę adwokatów, aby rozpocząć działalności w formie kancelarii adwokackiej.
W związku z powyższym zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej z pytaniem, czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu adwokata, tj. wydatki na pokrycie opłaty za egzamin wstępny na aplikację, opłat rocznych za aplikację przez trzyletni okres jej trwania oraz koszt egzaminu adwokackiego, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej?
Zdaniem P. Ł., charakter odbytej przez niego aplikacji adwokackiej, będącej specjalistycznym szkoleniem zawodowym, przygotowującym do wykonywania zawodu adwokata i stanowiącym ustawowy warunek uzyskania uprawnień zawodowych oraz możliwości podjęcia działalności w formie kancelarii, przemawia za uznaniem tychże wydatków za racjonalne i uzasadnione gospodarczo, których poniesienie nie tylko może przyczynić się do osiągnięcia przychodów z planowanej działalności, ale jest wręcz nieuniknione dla ich osiągnięcia.
W interpretacji indywidualnej z dnia 21 lutego 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że stanowisko przedstawione przez P. Ł. jest nieprawidłowe. Zdaniem organu, koszty te miały charakter osobisty i związane były z podnoszeniem poziomu wiedzy prawniczej, w związku z czym nie można ich uznać za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.