Od aplikacji do kancelarii daleka droga – mówią jedne sądy administracyjne i przychylają się do stanowiska organów podatkowych, że koszty prawniczego szkolenia nie pomniejszają przychodów podatkowych przyszłej kancelarii. Inne sądy administracyjne przyznają, że bez aplikacji nie byłoby kancelarii, dlatego można rozliczyć koszty.
– Działaniu skarżącego towarzyszyła niepewność w sferze edukacyjnej związana z odbywaniem aplikacji prawniczej, a nie niepewność co do skutków podejmowanych działań w sferze gospodarczej – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu 5 lutego (sygn. I SA/Wr 2009/13). Sąd uznał, że z tego powodu prawnik nie może zaliczyć do kosztów działalności wydatków na aplikację.
Tydzień później WSA w Krakowie uchylił interpretację odmawiającą rozliczenia kosztów (sygn. I SA/Kr 2213/13).
Termin wydatku
WSA w Gdańsku 15 stycznia wyjaśnił, że ustawa o PIT nie zabrania zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Zdaniem tego sądu, rozpatrującego skargę świeżo upieczonego radcy prawnego na interpretację dotyczącą kosztów aplikacji, wydatki mogą być kosztem uzyskania w miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej (sygn. I SA/Gd 1448/13). Tego dnia i dzień wcześniej gdański WSA wydał cztery takie rozstrzygnięcia.
– Skoro wydatki zostały poczynione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, nie w warunkach ryzyka gospodarczego, a ich celem było uzyskanie kwalifikacji do jej rozpoczęcia, brak jest związku między nimi a uzyskiwaniem przychodu z działalności gospodarczej – stwierdził z kolei WSA w Gliwicach ?3 lutego (sygn. I SA/Gl 746/13).