Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga, w której obywatel wskazuje, iż w Regulaminie odbywania aplikacji adwokackiej brakuje środków umożliwiających weryfikację decyzji komisji egzaminacyjnej w przypadku uzyskania przez aplikanta negatywnego wyniku kolokwium.

Zgodnie z par. 19 ust. 5 Regulaminu „od decyzji komisji o wyniku kolokwium albo sprawdzianu, kolokwium poprawkowego albo sprawdzaniu poprawkowego odwołanie nie przysługuje". Tymczasem organy korporacji adwokackiej, co do zasady przyjmują, iż negatywny wynik kolokwium może stanowić podstawę do skreślenia z listy aplikantów.

Co prawda aplikantowi przysługuje skarga do sądu administracyjnego, to taka kontrola sądowa ogranicza się wyłącznie do badania aspektu legalności przy ich podejmowaniu. – Organy samorządu zawodowego działają w szerokich granicach uznania, gdyż kontrola sądowoadministracyjna wydanych przez nie uchwał ogranicza się jedynie do badania faktu, czy rzeczywiście aplikant nie zaliczył kolokwium czy sprawdzianu – brak natomiast trybu umożliwiającego merytoryczną kontrolę przyczyn wydania przez komisję egzaminacyjną negatywnej decyzji – wskazuje w wystąpieniu do Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, Stanisław Trociuk, zastępca RPO.

Trociuk zauważa ponadto, iż niemożliwość reasumpcji, błędnej w ocenie skarżącego decyzji komisji egzaminacyjnej, może wywoływać również innego rodzaju dalekosiężne i negatywne dla aplikantów skutki w postaci odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji adwokackiej.

W wystąpieniu zastępca RPO zwrócił się do Prezesa NRA o przedstawienie wyjaśnień i zajęcie stanowiska w opisanej sprawie.