25 stycznia upłynął termin składania wniosków o egzamin dla osób, które chcą do niego przystąpić bez aplikacji. Wpłynęło ich 681 – w tym 464 na egzamin radcowski i 217 na adwokacki. W samej Warszawie jest 196 zgłoszeń do egzaminu radcowskiego i 93 do adwokackiego.
Kandydaci, którzy odbyli aplikację, mają jeszcze tydzień na złożenie wniosku i dokumentów (tj. do 18 lutego). Jakie liczby mogą wchodzić w rachubę? Na III roku aplikacji radcowskiej jest dziś 2,3 tys. osób, na aplikacji adwokackiej 1,8 tys. Do egzaminu mogą jeszcze przystąpić aplikanci, którzy w poprzednich latach oblali egzamin zawodowy.
W tym roku egzamin zacznie się 11 marca, a skończy 13 marca. W pierwszym dniu zdający będą rozwiązywali zadanie z prawa karnego, w drugim z prawa cywilnego. Trzeciego rozwiązywać będą dwa zadania – z prawa gospodarczego i administracyjnego (od 9 stycznia w „Rzeczpospolitej" drukujemy kazusy pomagające kandydatom w przygotowaniach do egzaminu).
W pierwszych dwóch dniach egzamin potrwa sześć godzin, trzeciego – osiem (po cztery na każdy). Za egzamin trzeba zapłacić 1,4 tys. zł. Wniosek o dopuszczenie do egzaminu aplikanci składają do komisji na terenie okręgowej rady radcowskiej/adwokackiej, w której odbyli aplikację.