Egzamin zawodowy na adwokata i radcę prawnego 2015

5880 chętnych do zawodu adwokata i radcy prawnego rozpocznie w środę egzaminacyjny maraton. Jest dla nich miejsce na rynku – uważają prezesi korporacji.

Aktualizacja: 11.03.2015 11:25 Publikacja: 10.03.2015 17:20

Egzamin zawodowy na adwokata i radcę prawnego 2015

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Do egzaminu adwokackiego przystąpi ok. 2200 osób, z czego ok. 1990 po odbyciu aplikacji oraz ok. 210 uprawnionych z innych tytułów. Natomiast do egzaminu radcowskiego – ok. 3680 osób, w tym ok. 3230 po odbyciu aplikacji oraz ok. 450 uprawnionych z innych tytułów. Wyniki najwcześniej za miesiąc.

Trzydniowy, ale czteroczęściowy egzamin przeprowadzi 91 komisji egzaminacyjnych powołanych przez ministra sprawiedliwości, w tym 33 do egzaminu adwokackiego i 58 komisji do radcowskiego.

W skład każdej komisji wchodzi osiem osób – czterech przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i czterech przedstawicieli samorządu zawodowego – odpowiednio adwokackiego lub radcowskiego.

Odręcznie czy na laptopie

Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego – według własnego wyboru.

Zdecydowana większość zdających, około 99 proc., wybrała możliwość rozwiązywania zadań za pomocą komputera. Takie osoby muszą same przynieść sprzęt na egzamin. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, której zadaniem jest również blokowanie dostępu do zasobów komputera i uniemożliwienie łączności z urządzeniami zewnętrznymi. Aplikacja egzaminacyjna na nośnikach pendrive zostanie przekazana zdającym odrębnie na każdy dzień egzaminu.

Trzydniowy maraton

Dziś zdający będą rozwiązywać zadanie z prawa karnego, w czwartek ,12 marca, z prawa cywilnego, a w piątek, 13 marca, z prawa gospodarczego i administracyjnego.

W środę i czwartek egzaminy rozpoczynają się ok. godz. 10 i będą trwały po sześć godzin. Piątkowy składający się z dwóch części – osiem godzin (po cztery na każdą część). Wśród zdających jest 13 osób niepełnosprawnych. One będą pisać egzamin o połowę dłużej.

Wchodząc na salę egzaminacyjną, aplikanci mogą wziąć ze sobą teksty aktów prawnych, kodeksów, komentarze do nich i orzecznictwo. Zabronione jest posiadanie jakichkolwiek wzorów umów.

W tym roku na egzaminie zawodowym po raz kolejny nie ma testu, który przed laty rozpoczynał maraton zadań. Tegorocznych aplikantów ominie też (wyjątkowo) egzamin z etyki zawodu. Przystąpią do niego dopiero przyszłoroczni.

Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusz Sałajewski mówi „Rzeczpospolitej", że dobry wynik egzaminu jest szansą na zaistnienie na rynku usług prawnych. A ten jest dziś jego zdaniem nie najlepszy.

Z nadzieją na pracę

– Obrona w sprawach karnych i świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej to nowe usługi, w których mają szansę zaistnieć młodzi wkraczający do korporacji – uważa prezes Sałajewski. Zapewnia, że korporacja, przygotowując listy osób je świadczących, będzie brała pod uwagę , że rozpoczynają karierę.

Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, na dzień przed egzaminem mówi nam, że kiedy myśli o młodzieży rozpoczynającej pracę w tym zawodzie, jest optymistą.

– Oczywiście, że sytuacja na rynku jest gorsza niż kilka lat temu, ale rynek się rozwija, specjalizuje, powstają nisze – przyznaje „Rzeczpospolitej". Uważa, że jeśli młodzi ludzie wkraczają do zawodu i są gotowi do ciężkiej pracy, to znajdą dla siebie miejsce, które z czasem pozwoli na godne życie.

– Najważniejsze, by na początek postawić sobie cel: zaistnieć na rynku, a nie zarobić na luksusowy samochód czy apartament. Nie można na starcie myśleć o takich zarobkach, jakie osiągają topowi prawnicy – dodaje.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w ostatnich pięciu latach do egzaminu adwokackiego podeszło łącznie ponad 7 tys osób; zdało 5452. Egzamin radcowski próbowało zdać 14,7 tys. kandydatów; zdało 10, 2 tys.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem