Egzamin adwokacki i radcowski. Ministerstwo podało wyniki

Ministerstwo Sprawiedliwości podało oficjalne wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego, który odbył się na początku kwietnia.

Publikacja: 23.05.2025 20:05

Egzamin adwokacki i radcowski. Ministerstwo podało wyniki

Lublin, 23.04.2024. Egzamin radcowski, czyli zawodowy egzamin dla radców prawnych w Centrum Konferencyjnym Atelia w Lublinie

Foto: Wojtek Jargiło/PAP

dgk

Wynik pozytywny z egzaminu adwokackiego uzyskały 1264 osoby na 1535 zdających, a negatywny 271 osób. Zdawalność na tym egzaminie wyniosła zatem 82,3 proc. To gorszy wynik niż w 2024 r., gdy wskaźnik ten wyniósł  86,8 proc. Tradycyjne najwyższa była zdawalność w grupie aplikantów, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji. Wśród nich zdało 87,4 proc. Natomiast w grupie osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów zdawalność wyniosła 62,8 proc.

Egzamin radcowski zdało 83,2 proc. przystępujących. Wynik pozytywny uzyskało 1711 osób, a wynik negatywny 345 osób. Rok temu wskaźnik zdawalności był bardzo podobny -  82,8 proc. U radców również najlepiej wypadli  aplikanci bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – zdało 89,5 proc. z nich. W kategorii osób uprawnionych z innych tytułów do zdawania egzaminu radcowskiego, pozytywny wynik osiągnęło 58,2 proc. zdających.

Czytaj więcej

Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli

Te zadania znów okazały się najtrudniejsze dla przyszłych adwokatów i radców

Zdający rozwiązywali jednakowe zadania z zakresu prawa: karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Zadania z prawa karnego i cywilnego polegały na sporządzeniu apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta. W przypadku prawa gospodarczego zadaniem zdających było sporządzenie umowy na podstawie opracowanych stanów faktycznych. Natomiast w przypadku prawa administracyjnego – sporządzenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta. Rozwiązanie zadań z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegało na przygotowaniu opinii prawnej na podstawie opracowanego na potrzeby egzaminu stanu faktycznego.

Na egzaminie adwokackim najwięcej trudności przysporzyło zdającym zadanie z prawa cywilnego. Wystawiono z niego 156 ocen niedostatecznych. W przypadku prawa gospodarczego takich ocen wystawiono 102, z prawa karnego – 55, a z prawa administracyjnego – 24 . Najmniej ocen niedostatecznych (8)  wystawiono z zadania dotyczącego zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Dla kandydatów na radców najtrudniejsze okazało się rozwiązanie zadań z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, z których wystawiono odpowiednio 151 i 149 ocen niedostatecznych, następnie z prawa karnego – 99 ocen niedostatecznych, z prawa administracyjnego – 60. Najmniej ocen niedostatecznych (12) zdający otrzymali z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Czytaj więcej

Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy

Frekwencja na egzaminie adwokackim i radcowskim była niezwykle wysoka

Jak podkreśla w komunikacie resort sprawiedliwości, tegoroczne egzaminy wyróżniała bardzo wysoka frekwencja. Według danych otrzymanych z komisji, do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1535 osoby z 1567 osób, które zostały do niego dopuszczone, co daje 98 proc. frekwencję. Do egzaminu radcowskiego przystąpiło zaś 2056 zdających z 2079 osób dopuszczonych (99 proc.).

Egzamin adwokacki przeprowadziło 26 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości w 13 miastach: w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Krakowie (2 komisje), Lublinie, Łodzi, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie (9 komisji) i we Wrocławiu (2 komisje).

Egzamin radcowski przeprowadziły 34 komisje w 19 miastach: po jednej w Białymstoku, Bydgoszczy, Kielcach, Koszalinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, , Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Zielonej Górze, po dwie w Gdańsku, Katowicach, Lublinie i we Wrocławiu, po trzy w Poznaniu i Krakowie, a także w ośmiu komisjach w  Warszawie.

W skład każdej komisji wchodziło 8 osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych oraz po czterech adwokatów lub radców prawnych delegowanych przez Naczelną Radę Adwokacką lub Krajową Radę Radców Prawnych.

Podczas egzaminu zdający mogli korzystać z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa. Komisje egzaminacyjne zapewniły też dostęp do stanowisk komputerowych z systemem informacji prawnych.

Z informacji uzyskanych od przewodniczących komisji wynika, że egzaminy przebiegały zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zadania egzaminacyjne zostały wydrukowane i dostarczone przy zachowaniu zasad poufności. Do każdej komisji dostarczono też nośniki z aplikacją komputerową do zdawania egzaminów. 99% egzaminowanych rozwiązywało zadania przy użyciu własnego sprzętu komputerowego.

Wynik pozytywny z egzaminu adwokackiego uzyskały 1264 osoby na 1535 zdających, a negatywny 271 osób. Zdawalność na tym egzaminie wyniosła zatem 82,3 proc. To gorszy wynik niż w 2024 r., gdy wskaźnik ten wyniósł  86,8 proc. Tradycyjne najwyższa była zdawalność w grupie aplikantów, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji. Wśród nich zdało 87,4 proc. Natomiast w grupie osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów zdawalność wyniosła 62,8 proc.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?