Reklama
Rozwiń

Trzeba budować świadomość wśród aplikantów na temat trendów, które są dla nich korzystne

W niektórych izbach słyszymy o absurdalnych przypadkach, jak na przykład zgoda na zatrudnienie na jedną czwartą etatu – mówi Miłosz Kołcz-Otwinowski, wiceprzewodniczący samorządu aplikantów adwokackich Izby Warszawskiej.

Publikacja: 23.12.2024 13:14

Ogólnopolski samorząd aplikantów jest potrzebny. Ma większe możliwości niż ten izbowy

Ogólnopolski samorząd aplikantów jest potrzebny. Ma większe możliwości niż ten izbowy

Foto: Adobe Stock

Skąd pomysł na utworzenie ogólnopolskiego samorządu aplikantów? Czy jest w ogóle taka potrzeba, skoro ich reprezentacje działają w jakiejś formie w każdej izbie, a co roku spotykają się one w ramach Forum Aplikantów?

Sprawa pojawiła się po raz pierwszy na Forum Aplikantów w listopadzie 2023 r. Spotkanie to pozwoliło rozpoznać wiele problemów trapiących poszczególne izby, a powołanie samorządu ogólnopolskiego miałoby zinstytucjonalizować prace nad ogólnokrajowym doskonaleniem warunków i zasad odbywania aplikacji adwokackiej. Z polecenia ówczesnego przewodniczącego samorządu aplikantów Izby Warszawskiej zostałem zaangażowany w koordynację przedstawienia NRA projektu regulaminu samorządu ogólnopolskiego. Wraz z kolegami z innych izb odbyliśmy kilka warsztatowych spotkań online, przeprowadziliśmy konsultacje, co finalnie na przełomie maja i czerwca br. pozwoliło nam na przesłanie projektu do NRA. Po kolejnym forum w październiku br. usiedliśmy ponownie do opracowania projektu, który uwzględniałby zarówno potrzeby aplikantów, jak i uwagi zwrotne kierowników szkolenia. Jednak zamysł projektu pozostał w pierwotnej formie.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono