Reklama
Rozwiń

Powstanie ogólnopolski samorząd aplikantów. NRA przyjęła projekt

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło projekt zmian w regulaminie aplikacji, która ma ustanowić ogólnopolski samorząd aplikantów. Działałby on jako ciało doradcze przy NRA, zajmując się sprawami aplikantów, np. szkoleniem i zatrudnieniem.

Publikacja: 03.12.2024 05:00

Powstanie ogólnopolski samorząd aplikantów. NRA przyjęła projekt

Foto: Adobe Stock

Prace nad nowelizacją regulaminu wciąż trwają, gdyż sprawą musi zająć się jeszcze posiedzenie plenarne NRA. Niemniej przyjęcie propozycji przez prezydium wywołuje nadzieję, że wejdzie ona w życie. Pomysł nie jest nowy, bo pierwsze koncepcje pojawiły się już na zeszłorocznym Forum Aplikantów Adwokackich. Dopiero jednak na tegorocznym Forum udało się dopracować szczegóły i stworzyć konkretny projekt. Idea ma poparcie kierownictwa samorządu.

– Jestem zwolennikiem tego pomysłu, bo to doskonały sposób, aby wspierać samorządność poprzez stworzenie możliwości angażowania się aplikantów w sprawy, które ich bezpośrednio dotyczą – mówi prezes NRA Przemysław Rosati. – Uważam, że taka płaszczyzna powinna mieć miejsce właśnie w samorządzie. To przejaw otwartości adwokatury wspierającej młodych ludzi, którzy przecież za parę lat przejmą stery działania samorządu i będą mogli dalej rozwijać ideę samorządności – dodaje.

Czytaj więcej

Joanna Parafianowicz: Patron, aplikant i zaufanie

Adwokatura otwiera się na młodych. Rosati: To wszystkim wyjdzie na dobre

Szef NRA podkreśla, że powołanie takiego samorządu jest w interesie nie tylko aplikantów, ale i adwokatów, a wsłuchiwanie się w głos młodych adeptów zawodu wyjdzie wszystkim na dobre.

– Mają oni nie tylko otwarte głowy, ale i chęć do angażowania się i wspierania samorządności. To kwestia dojrzałości samorządu, jesteśmy na to gotowi. Nie widzę powodu, by aplikanci adwokaccy mieli nie mieć możliwości zaangażowania się w tej formie w funkcjonowanie adwokatury – przyznaje Przemysław Rosati.

Według przygotowanej propozycji samorząd aplikantów mają tworzyć przewodniczący w poszczególnych izbach, którzy wybiorą spośród siebie przewodniczącego ogólnopolskiego samorządu, zastępcę i sekretarza. Celem działania na szczeblu ogólnopolskim będzie współpraca z Komisją Aplikacji Adwokackiej, w tym przedstawianie postulatów dotyczących szkolenia aplikanckiego, podejmowanie inicjatyw w zakresie organizacji ogólnopolskich konkursów, konferencji i szkoleń́ dodatkowych, a także w zakresie działalności kulturalnej, integracyjnej i sportowej, działalność na rzecz zwiększania świadomości aplikantów w zakresie przebiegu aplikacji, w tym obowiązków i praw aplikantów, organizowanie samopomocy koleżeńskiej oraz przedstawianie innych spraw związanych z odbywaniem aplikacji adwokackiej.

– Chodzi także o to, by zachęcać aplikantów do zaangażowania w samorząd od samego początku, gdy pojawiają się w adwokaturze. Chcemy też zmotywować przewodniczących samorządów izbowych do wymiany doświadczeń, wspierania komisji aplikacji czy sygnalizowania spraw dotyczących przebiegu aplikacji bezpośrednio prezydium, a także stworzyć płaszczyznę do funkcjonowania w ramach struktur wewnętrznych adwokatury – mówi prezes Rosati.

Czytaj więcej

Joanna Parafianowicz: Aplikacja rozczarowuje

Samorząd aplikantów adwokackich nie we wszystkich izbach oficjalnie istnieje. To ma się zmienić

– Ogólnopolski samorząd to potrzebny organ, bo wciąż są izby w Polsce, które nie utworzyły samorządu aplikantów. Są to izby małe, ale też niektóre duże, gdzie brak takiego samorządu wynika z braku woli lub wsparcia władz izby – mówi Patryk Regliński, przewodniczący samorządu aplikantów adwokackich w Pomorskiej Izbie Adwokackiej.

Przykładem większej izby, gdzie oficjalnie takiego samorządu nie ma, jest Wrocław. W każdej izbie funkcjonuje jednak jakaś forma reprezentacji aplikantów, np. w postaci powoływania starostów poszczególnych roczników aplikacji. Każda izba jest też reprezentowana na Forum Aplikantów. Doktor Tomasz Razowski, kierownik szkolenia aplikantów adwokackich ORA we Wrocławiu, wskazuje jednak, że choć formalnie w izbie samorządu aplikantów nie ma, to już kilka lat temu, zanim jeszcze idea zaczęła być analizowana na poziomie NRA, zaczęto w niej stopniowo wprowadzać element samorządności.

– Przedstawiciel aplikantów pojawiał się na posiedzeniach ORA, co wówczas było ewenementem na tle innych izb. Cyklicznie są też organizowane spotkania kierownika szkolenia czy komisji aplikacji z przedstawicielami aplikantów – tłumaczy mec. Razowski. – Dotyczą one tego, jak poprawić i usprawnić działanie samorządu w kwestii aplikacji, jakie nowe elementy powinny się tu pojawić. Każdą sprawę dotyczącą aplikantów staramy się też przekonsultować z ich przedstawicielami – starostami poszczególnych roczników – dodaje.

Pytany o propozycję stworzenia samorządu na poziomie krajowym zastrzega że nie zna szczegółów propozycji.

– Nie jestem jednak przekonany, czy istnieje taka konieczność. Ja jej nie dostrzegam, to raczej potrzeba chwili. Nie jest to krok, który musi być koniecznie poczyniony, by zmienić pozycję aplikantów w strukturze adwokatury. Ale może po prostu nie docierają do mnie takie informacje, które pojawiają się w innych częściach kraju – stwierdza prawnik.

Czytaj więcej

Testy wstępne na aplikacje 2024 r. Samorządy gotowe na większą liczbę aplikantów

Problemy aplikantów – zatrudnienie, wynagrodzenie, zwolnienia z opłat. Różne sprawy w różnych izbach.

Zdaniem Patryka Reglińskiego samorząd ogólnopolski jest potrzebny jako ciało doradcze wobec NRA.

– Chodzi o to, żebyśmy mogli też zgłaszać nasze problemy samorządowi adwokackiemu. A podczas tegorocznego Forum okazało się, że tych problemów jest dużo. I różnią się one w poszczególnych izbach. Dlatego potrzebny jest ogólnopolski samorząd i jego przewodniczący, który będzie mógł te problemy prezentować NRA, proponować rozwiązania – tłumaczy.

I wskazuje, że największy problem aplikantów dotyczy zatrudnienia, a raczej jego braku.

– Wciąż są aplikanci zatrudniani bez żadnej umowy, z wynagrodzeniem rzędu 1000 zł miesięcznie lub płaconym pod stołem. Muszą się rejestrować jako bezrobotni, by mieć w ogóle tytuł do ubezpieczenia. Inne problemy dotyczą jakości szkolenia, zwolnień aplikantów z opłaty. Czasem pojawia się też konieczność interwencji u dziekana w konkretnej sprawie. Szczególnie w mniejszych izbach zdarza się, że aplikanci boją się sygnalizować problemy, bo wiadomo, że środowisko nie jest duże. Tu mógłby wkraczać samorząd, by wesprzeć kolegów interwencją, radą czy informacją – podsumowuje Patryk Regliński.

– To duża wartość, bo aplikanci z różnych części Polski mają bardzo różne doświadczenia – wskazuje z kolei Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych. – Niektóre działania są charakterystyczne dla dużych izb, inne znów tylko dla mniejszych. Przykładowo różnice występują w kwestii wynagradzania aplikantów – w niektórych izbach standardem jest, że aplikant dostaje wynagrodzenie za pracę u patrona, w innych jest ono incydentalne albo wiąże się z konkretnymi działaniami. Różnie jest to też przez aplikantów oceniane, dlatego dobrze, by mogli oni wypracować wspólne stanowisko. Różnice występują też w dostępie do szkolenia, bo choć ogólne przedmioty są takie same, to każda izba ma własną specyfikę, jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe. W większych izbach jest też większa dostępność prowadzących zajęcia, w mniejszych nie zawsze można ich znaleźć – podsumowuje.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej NRA

Do zadań samorządu aplikantów należeć będzie reprezentowanie interesów aplikantów adwokackich oraz współdziałanie z Komisją Aplikacji Adwokackiej przy NRA i izbami adwokackimi. Współpraca ma obejmować przedstawianie postulatów dotyczących szkolenia aplikantów, podejmowanie inicjatyw w zakresie organizacji ogólnopolskich konkursów i konferencji, działalności integracyjnej, kulturalnej i sportowej, zwiększanie świadomości aplikantów w zakresie przebiegu aplikacji, w tym ich obowiązków i praw, organizowanie samopomocy koleżeńskiej związanej z odbywaniem aplikacji adwokackiej. Samorząd de facto przejmie też organizowanie Forum Aplikantów (we współpracy z Komisją), bo to przedsięwzięcie jest tak naprawdę dla nich. Raz do roku prezydium samorządu aplikantów przedstawi NRA sprawozdanie ze swojej działalności. Chcemy, żeby młodzież się integrowała i miała możliwość zabierania wspólnie głosu w sprawach dotyczących szkolenia, ale też innych, które ją dotykają.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono